Reklama
Reklama

Polski osioł Kuba z filmu "IO" Skolimowskiego dostanie Oscara? Skąd pochodzi urocze zwierzę?

Coraz większą popularnością w naszym kraju zaczyna cieszyć się, doceniony już na całym świecie, najnowszy film Jerzego Skolimowskiego "IO". Jak się bowiem okazało, produkcja powalczy o Oscara w kategorii "najlepszy film międzynarodowy". Zdjęcia do niego powstały między innymi w Polsce, a osiołek, który zagrał tam główną rolę pochodzi z... Lubachowa na Dolnym Śląsku.

Oscary 2023: Film "IO" Jerzego Skolimowskiego powalczy o statuetkę

To kolejna wielka szansa naszej kinematografii na zaistnienie za oceanem. Od spektakularnego sukcesu "Idy" Pawła Pawlikowskiego minęło już kilka lat, czas więc by kolejny polski film zwyciężył Oscara w prestiżowej kategorii dla "najlepszego filmu międzynarodowego"! Tym razem o złotą statuetkę powalczy "IO" - najnowsza produkcja Jerzego Skolimowskiego.

Oscary 2023: Film Jerzego Skolimowskiego z osiołkiem w roli głównej

Premiera dzieła legendarnego reżysera i producenta miała miejsce w maju 2022 roku, w konkursie głównym, podczas festiwalu w Cannes. Tam doceniono refleksyjną wizję Skolimowskiego i zdecydowano się uhonorować "IO" Nagrodą Jury dla najlepszego pełnometrażowego filmu międzynarodowego. Produkcja spotkała się także ze znakomitym przyjęciem za oceanem - "IO" otrzymał tam Nagrodę Nowojorskiego Koła Krytyków Filmowych za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Reklama

"IO" Jerzego Skolimowskiego nawiązuje bezpośrednio do klasycznego dramatu Roberta Bressona "Na los szczęścia, Baltazarze" z 1966 roku. Bohaterem obrazu jest osiołek, który występuje w cyrku pod czujnym okiem młodej artystki - Kasandry (granej przez Sandrę Drzymalską). Niestety w wyniku interwencji komornika, zwierzę trafia do stajni i wielokrotnie zmienia właściciela.

Osiołek z "IO" ma szansę na Oscara, a pochodzi z... Lubachowa

Film jest produkcją polsko-włoską. Zdjęcia do "IO" kręcone były między innymi na Podkarpaciu oraz na Dolnym Śląsku. To właśnie z tamtych rejonów pochodzi też  jeden z "odtwórców" głównej roli - osiołek Kuba.

Sympatyczne zwierzę spędziło na planie zaledwie kilka dni - podczas gdy kręcono sceny w okolicach Wałbrzycha, m.in. w Zagórzu Śląskim i Lubachowie. Kiedy realizację przeniesiono w inne rejony Polski i Włoch - przed kamerą występowały tamtejsze osiołki. W filmie zagrało łącznie sześć różnych osłów z różnych części świata.

"No, ale Kuba był rewelacyjny. Kiedyś reżyser zapytał czy może zagrać depresyjnego osła. I zagrał" - opowiada z uśmiechem pani Katarzyna, która wraz z mężem jest szczęśliwą posiadaczką jednego z najliczniejszych oślich stad w Polsce.

"To wspaniałe zwierzęta. Zakochałam się w nich, ale muszę przyznać, że nie od razu" - przyznała w rozmowie z portalem walbrzych.naszemiasto.pl. O tym, że Kuba ma szansę wystąpić w filmie Jerzego Skolimowskiego, państwo Słupscy dowiedzieli się dwa lata przed rozpoczęciem zdjęć. Szczegóły uzgodnili z członkami ekipy, a także samym reżyserem.

"W filmie jest też epizod kiedy pojawia się mój mąż, zagania osły czy przerzuca siano. Widać też nasze gospodarstwo, momentami pojawiają się również inne nasze osiołki" - zdradza opiekunka Kuby. Czy uroczy zwierzak zgarnie za swój występ złotą statuetkę?

Jerzy Skolimowski - kariera, filmy, nagrody

Jerzy Skolimowski urodził się 5 maja 1938 roku w Łodzi. Studiował polonistykę i etnografię na Uniwersytecie Warszawskim. Skolimowski studia ukończył w 1959 roku. W 1963 roku ukończył również studia na Wydziale Reżyserii PWSTiF w Łodzi.

Karierę filmową rozpoczął jako scenarzysta do filmów "Niewinni czarodzieje" oraz "Nóż w wodzie". Rozgłos zdobył tetralogią złożoną z czterech filmów nakręconych w Polsce. Ze względu na krytykę czasów stalinizmu w "Rękach do góry" musiał emigrować z Polski. W Wielkiej Brytanii zasłynął filmami takimi jak "Na samym dnie", "Wrzask" oraz "Fucha".

Jedną z najbardziej uznanych produkcji Jerzego Skolimowskiego pozostaje film "Essential Killling". Kameralny thriller został doceniony wcześniej między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, a także podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Czy karierę legendarnego twórcy przypieczętuje Oscar? Przekonamy się już niebawem. 85. ceremonia wręczenia statuetek odbędzie się 13 marca 2023 roku w Hollywood.

Zobacz też:

Orły 2022: Jerzy Skolimowski ciężko chory? Dziękował lekarzom ze sceny 

Oscary 2023: kiedy, gdzie, lista nominacji, Jerzy Skolimowski, Rosja

Oscary 2023: Colin Farrell ma szansę na Oscara. Alicja Bachleda-Curuś kibicuje byłemu partnerowi

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Jerzy Skolimowski | Oscary
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy