Reklama
Reklama

Poniedziałek: Homoseksualizm to naturalna sprawa

Jacek Poniedziałek (44 l.) na łamach jednego z tabloidów przekonuje, że publiczna dyskusja na temat par homosekaualnych jest niezwykle istotna i bardzo potrzebna.

"Homoseksualizm to naturalna sprawa. Jedni lubią blondynki, inni blondynów. To bardzo dobrze, że ludzie są od siebie tak różni" - mówi aktor w rozmowie z "Faktem".

Poniedziałek przyznaje, że mimo iż nasze społeczeństwo jest coraz bardziej tolerancyjne, do akceptacji par gejowskich wciąż jest jeszcze daleko...

"Ludzie, którzy nie znają homoseksualistów, którzy ich nie rozumieją, traktują ich jak jakichś diabłów. Wszyscy ci, którzy słuchają skrajnie prawicowych audycji, polityków, niektórych rozgłośni radiowych, są wręcz przerażeni homoseksualizmem. Dlatego tak ważna jest powszechna dyskusja na ten temat".

Reklama

"Trzeba ludzi z tym oswoić, tak by przestał to w końcu być temat tabu. Boimy się wszystkiego, czego nie znamy i nie rozumiemy, więc trzeba zapoznać ludzi z tym tematem" - dodaje.

Czy Polska będzie w przyszłości krajem przyjaznym ludziom o odmiennej orientacji? Aktor uważa, że jest dużo lepiej, niż jeszcze kilka lat wstecz, jednak nadal daleko nam do swobody panującej na Zachodzie: "Nasze społeczeństwo jest coraz bardziej tolerancyjne, ale jeszcze daleka droga przed nami. Na Zachodzie w ogóle już nie toczą się podobne dyskusje, w tamtych krajach homoseksualizm to coś normalnego. Likwidowane są nawet kluby gejowskie, bo w każdym miejscu homoseksualiści bez skrępowania mogą bawić się z heteroseksualnymi parami. Mogą obnosić się ze swoimi uczuciami i nie budzi to niesmaku. W Polsce jest na to jeszcze za wcześnie. My jesteśmy na etapie rozmowy, uświadamiania i uczenia tolerancji. Błędem jest to, że pary gejowskie się ukrywają. Tak jest oczywiście wygodniej, ale nie powinno się unikać konfrontacji z otoczeniem" - tłumaczy Poniedziałek.

Aktor uważa również, że nagroda dla najpiękniejszej pary, jaką otrzymał Tomasz Raczek i Mariusz Szczygielski to dowód na to, że zakończyła się w Polsce dyskryminacja mniejszości seksualnych: "Tę nagrodę odbieram jako wyraźny sygnał od społeczeństwa, że ludzie się z nimi solidaryzują, że ich popierają. Ta nagroda to dowód, że era dyskryminacji gejów się już skończyła. Teraz potrzebne są rozmowy i publiczne dyskusje, które mają wyjaśnić wszystkim, że homoseksualizm to nie choroba. Jestem przekonany, że z każdym rokiem nasza tolerancja będzie coraz większa. Homoseksualiści zaczną w końcu być traktowani na równi z innymi osobami i nie będzie już potrzeby rozmawiania na ten temat".

Fakt
Dowiedz się więcej na temat: Jacek Poniedziałek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama