Riad Haidar spoczął w bialskiej ziemi. Pogrzeb o charakterze państwowym zgromadził tłumy
Riad Haidar († 72 l.) spoczął na cmentarzu w Białej Podlaskiej. Lekarz, polityk, samorządowiec i działacz społeczny był żegnany przez tłumy ludzi. Przed cerkwią przy ulicy Terebelskiej ustawiono telebim, z którego żałobnicy mogli obserwować ceremonię odbywającą się wewnątrz świątyni. Do księgi kondolencyjnej ustawiła się długa nić ludzi spragnionych zapisania choćby paru słów.
Riad Haidar przyszedł na świat w Syrii, gdzie ukończył szkołę średnią, jak również zdobył licencjat z fizyki i matematyki. Dość późno, bo dopiero w wieku 30 lat ukończył Akademię Medyczną w Lublinie. Jego specjalizacją była pediatria. W 1989 roku otrzymał polskie obywatelstwo. Niedługo po uzyskaniu dyplomu wyjechał do pracy do Al-Bajda w Libii. Od 2000 do 2019 roku należał do szeregów SLD. W latach 2002-2010 zasiadał w Radzie Miasta Biała Podlaska. W eurowyborach w 2019 bezskutecznie kandydował z listy Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego, zdobywając zaledwie 16 858 głosów. Po rozstaniu z SLD w 2019 roku, dołączył do Koalicji Obywatelskiej. Startując z listy nowej partii, uzyskał mandat posła IX kadencji. Nie doczekał kolejnych wyborów. Zmarł 25 maja 2023 roku.
"Szanowni Państwo, z wielką przykrością i żalem informujemy, że dziś rano po długiej walce z chorobą odszedł doktor Riad Haidar, poseł na Sejm RP. Wszelkie inne informacje zostaną podane w odrębnym komunikacie" - mogliśmy przeczytać przed paroma dniami na oficjalnym profilu zmarłego polityka na Facebooku.
Riad Haidar całe swoje życie poświęcił leczeniu najmłodszych pacjentów. Przez 40 lat pracy zawodowej miał okazję sprawować opiekę nad zdrowiem ponad 30 tysięcy noworodków. Za swoje zasługi został odznaczony tytułem zasłużony dla województwa lubelskiego. Oprócz tego, z rąk śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za działalność na rzecz systemu opieki zdrowotnej.
Nabożeństwo żałobne w intencji śp. Riada Haidara odbyło się dziś w cerkwi pod wezwaniem Świętych Cyryla i Metodego w Białej Podlaskiej. W ostatnim pożegnaniu o charakterze państwowym wzięła udział nie tylko rodzina, współpracownicy i przyjaciele, ale również mieszkańcy Podlasia i pacjenci. Pojawili się posłowie i posłanki: z KO Barbara Nowacka, Małgorzata Kidawa-Błońska, Borys Budka, Dariusz Joński, Eugeniusz Czykwin, poseł PiS Dariusz Stefaniuk, poseł Jacek Czerniak z Lewicy, prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk (KO). Nie zabrakło także przedstawicieli władz samorządowych oraz założycieli WOŚP, Lidii i Jerzego Owsiaków. Po zakończeniu uroczystości w świątyni, trumna z ciałem Riada Haidara została przeniesiona na pobliski cmentarz. Rodzina zmarłego apelowała, aby na pogrzeb nie przynosić wieńców i kwiatów, a zamiast tego równowartość tej sumy przeznaczyć na wsparcie budowy Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży.
Prywatnie, Riad Haidar był mężem radiolożki, dr Ireny Krzych-Haidar. Małżeństwo doczekało się trójki dzieci - bliźniaków: Kamila, politologa i europeisty, Emila, który poświęcił się handlowi zagranicznemu oraz najmłodszego Ramimiego. Kamil Haidar stał się rozpoznawalny w mediach za sprawą swojego związku z projektantką mody oraz byłą partnerką Borysa Szyca, Zofią Ślotałą. Emil Haidar natomiast w przeszłości był związany z Dodą. Ich burzliwa relacja zakończyła się w atmosferze skandalu. Prokuratura zarzucała wokalistce m.in. groźby karalne wobec byłego narzeczonego oraz rozpowszechnianie filmów zawierających kompromitujące go treści. Ostatecznie Doda została uniewinniona.
Zobacz też:
Nietypowa prośba w nekrologu Riada Haidara. Takiego apelu nikt się nie spodziewał
Zofia Ślotała żegna teścia: "Jest nam ciężko"
Riad Haidar nie żyje. Niedoszły teść Dody odszedł w wieku 71 lat