Reklama
Reklama

Rosyjscy oligarchowie. 5 "ludzi Putina", którzy nie chcą wojny w Ukrainie!

Rosyjscy oligarchowie to najbogatsi ludzie z bliskiego kręgu Władimira Putina, którzy za sprawą sankcji nałożonych na nich przez Zachód w związku z wojną w Ukrainie stracili gigantyczne majątki. Jachty oligarchów są konfiskowane, a finanse, które gromadzili przez lata, topnieją. Kim są ludzie, którzy od lat współpracują z Kremlem i kto sprzeciwił się inwazji Rosji na Ukrainę? Wśród buntowników jest "przyjaciel Putina". Oto lista najważniejszych rosyjskich oligarchów!

Oligarchowie rosyjscy: Kim są?

Oligarchowie rosyjscy to elitarne grono bogatych i wpływowych przedsiębiorców, biznesmenów oraz polityków, którzy od lat znajdują się w bliskim kręgu Władimira Putina

Większość z nich nie chce publicznie sprzeciwiać się działaniom Kremla, bo to właśnie dzięki współpracy z władzą wielu oligarchom udało się dorobić fortuny. Najbardziej majętni ludzie w Rosji cieszyli się wysoką pozycją nie tylko w Rosji, ale również na Zachodzie, gdzie zainwestowali w firmy oraz luksusowe nieruchomości. To jednak zmieniło się z chwilą wybuchu wojny w Ukrainie

Reklama

Wartość rubla dramatycznie spadła, dochodowe biznesy oligarchów zaczęły upadać, a poszczególne państwa zaczęły masowo nakładać na nich sankcje i konfiskować majątki. 

Rosyjscy oligarchowie nie chcą wojny w Ukrainie

Rosyjscy oligarchowie wystraszyli się poczynań Władimira Putina i wielu z nich, dotąd milczących - zapewne w obawie przed bankructwem - zaczęło otwarcie wyrażać swój sprzeciw wobec wojny w Ukrainie.

Zdanie na ten temat wyraził już m.in. najbogatszy człowiek w Rosji - Aleksiej Mordaszow, którego majątek w 2021 roku był wyceniany przez "Forbes" na około 29 mld dolarów. Jak napisała Gazeta Wyborcza, przedsiębiorca wezwał do "zaprzestania rozlewu krwi oraz do pomocy ludziom dotkniętym tym problemem, by mogli odbudować swoje życie". 

O sytuacji na świecie mówi również udziałowiec Alfa Group, Michaił Fridman, który w mailu do swojej firmy LetterOne, zacytowanym przez Financial Times, określił wojnę jako "tragedię", wychował się na Ukrainie. Jego sprzeciw wobec decyzji Kremla oraz pewność, że "wojna nigdy nie może być odpowiedzią", są więc w pełni uzasadnione. 

Kolejny blisko związany z Władimirem Putinem przedsiębiorca, który odważył się zabrać głos, to Oleg Deripaska. Nie powiedział on co prawda zbyt wiele, ale 27 lutego opublikował krótki i dość powściągliwy wpis w mediach społecznościowych. 

Innym oligarchą, którego rosyjskie sankcje na sektor finansowy dotknęły szczególnie mocno, jest przedsiębiorca i bankier Oleg Tinkow, który swój sprzeciw wobec działań Kremla wyraził poprzez wpis na Instagramie. 54-letni Rosjanin uważa też, że pieniądze przeznaczone na działania militarne pożyteczniej byłoby wydać np. na walkę z rakiem. Nie jest to przypadek, gdyż u mężczyzny w 2020 roku zdiagnozowano białaczkę. 

Anatolij Czubajs postawił natomiast na mocny przekaz ze zdjęciem. Na swój profilu na Facebooku wrzucił zdjęcie Borysa Niemcowa, którego przed siedmioma laty zamordowano przed Kremlem.

Jak widać, z dnia na dzień coraz większej grupie oligarchów w Rosji zaczynają rozwiązywać się usta. Kierują nimi różne pobudki, jednak kwestie finansowe oraz obawa przed kolejnymi sankcjami wydają się być tu kluczowe. Kim są rosyjscy oligarchowie, którzy zaczęli się buntować przeciwko Władimirowi Putinowi?

Rosyjscy oligarchowie: Aleksiej Mordaszow

Aleksiej Mordaszow ma 56 lat i od lat jest związany z branżą górniczo-hutniczą. Przedsiębiorca, który stracił fortunę za sprawą imperialistycznych zapędów Władimira Putina, zaczynał jako... ekonomista w kombinacie metalurgicznym w Czerepowcu. W 1992 został awansowany na dyrektora finansowego i od tego czasu jego pozycja stale rosła, aż w końcu przejął większość udziałów spółki. 

Czas napięć Aleksiej Mordaszow ma spędzać na Seszelach, a dowodem na to jest m.in. fakt, że prywatny odrzutowiec najbogatszego Rosjanina podróżował ostatnio do Moskwy. Poza tym "The Guardian" pisało, że na Oceanie Indyjskim widziany był jego prywatny 141,6-metrowy jacht Nord. 

W związku z wojną w Ukrainie na oligarchę zostały nałożone ostre sankcje, choć sam Mordaszow uważa je za nieuzasadnione. Miliarder zaprzecza, że ma cokolwiek wspólnego z "obecnymi napięciami geopolitycznymi".

Rosyjscy oligarchowie Michaił Fridman

57-letni Michaił Fridman to rosyjski oligarcha, który urodził się we Lwowie na Ukrainie, a jego majątek jest szacowany przez Bloomberga na 14,4 mld dol. Współzałożyciel Alfa-Group pełnił również funkcję dyrektora generalnego TNK-BP i był jednym z założycieli firmy inwestycyjnej LetterOne. 

Biznesmen zasiadał w zarządach Alfa-Bank, ABH Holdings, radzie nadzorczej VEON czy X5 Retail Group. Michaił Friedman był też członkiem Rosyjskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców, Izby Publicznej Rosji oraz Rady Stosunków  Zagranicznych.

Rosyjscy oligarchowie: Oleg Deripaska

Przedsiębiorca Oleg Deripaska, który za sprawą częstych spotkań z prezydentem Rosji jest nazywany "przyjacielem Putina", stał się bogaczem w latach 90. za sprawą produkcji aluminium oraz wyrobów metalowych. "Forbes" twierdzi, że jego majątek to około 28 miliardów dolarów. 

Oligarcha jest właścicielem aż 66 procent akcji światowego potentata aluminiowego — firmy Rusal. Poza tym Oleg Deripaska jest udziałowcem En+ Group, EuroSibEnergo, GAZ Group oraz Russian Machines. Posiada też udziały kanadyjskiego producenta samochodów Magna oraz austriackiego koncernu budowlanego Strabag.

Rosyjscy oligarchowie: Oleg Tinkow

Oleg Tinkow, w wyniku sankcji nałożonych w związku z wojną w Ukrainie miał przestać być miliarderem. Ma 54 lata, a jego problemy finansowe są wynikiem załamania na giełdzie oraz drastycznego spadku wartości rubla. 

Oligarcha zaczynał od niewielkiej sieci sklepów z elektroniką. Handlował też na warszawskim bazarze Różyckiego. 

Dorobił się na sprzedaży browaru Tinkoff za 167 mln euro. Dzięki udanej transakcji udało mu się założyć Tinkoff Bank, który zmienił oblicze rosyjskiego rynku finansowego, oferując klientom m.in. karty kredytowe. Oleg Tinkow był też właścicielem grupy Tinkoff-Saxo.

Rosyjscy oligarchowie: Anatolij Czubajs

66-letni rosyjski oligarcha, Anatolij Czubajs postawił na wyjątkowo mocny przekaz, aby wyrazić swój sprzeciw wobec wojny w Ukrainie. Kim jest przedsiębiorca, który zamieścił w internecie zdjęcie zamordowanego Borysa Niemcowa? 

Anatolij Czubajs był członkiem KPZR oraz  doradcą mera Sankt Petersburga, Anatolija Sobczaka, a także wicepremierem i ministrem finansów. W 2005 roku przeżył zamach, a obecnie pełni funkcję wysłannika prezydenta ds. zmian klimatycznych. 

Lista oligarchów rosyjskich. Inni bogaci Rosjanie, którzy są blisko Władimira Putina

Lista oligarchów rosyjskich nie kończy się jednak na pięciu nazwiskach: Aleksieja Mordaszowa, Michaiła Fridmana, Olega Dieripaski, Olega Tinkowa i Anatolija Czubajsa, którzy zbuntowali się przeciwko działaniom Kremla

Warto wymienić innych rosyjskich oligarchów, o których często mówi się zwłaszcza w kontekście powiązań z Kremlem i samym Władimirem Putinem. Są to m.in.: 

  • Roman Abramowicz
  • Igor Sieczin
  • Nikołaj Patruszew
  • Andriej Patruszew
  • Sergiej Iwanow
  • Aleksander Wiediachin
  • Jurij Sołowiow
  • Andriej Puczkow

Czytaj również:

Roman Abramonicz: Rosyjski oligarcha i przyjaciel Władimira Putina zaraz będzie bankrutem

Wojna w Ukrainie: Alex Konanykhin nie zapłaci za morderstwo Władimira Putina?

Wojna w Ukrainie: Władimir Putin zabrał głos w sprawie napaści na Ukrainę

Zobacz także:


pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: rosyjscy oligarchowie | Władimir Putin | Roman Abramowicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy