Rutowicz i Majewski Świrami
Szymon Majewski, jeden z najpopularniejszych showmanów telewizyjnych, został oficjalnie uznany Świrem 2009 roku. Wraz z nim ten zaszczytny tytuł otrzymała m.in. Jolka Rutowicz, a także aktor Tomasz Karolak - najprawdopodobniej za rolę czterdziestolatka o duszy nastolatka.
Statuetki - nagrody studenckiego plebiscytu "Świry 2009" - wręczono już po raz ósmy podczas gali, która odbyła się 18 kwietnia w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Ogółem wręczono trzynaście statuetek w takich kategoriach, jak: muzyka osobowość telewizyjna i kabaretowa, przebój, program telewizyjny, serial, aktor, film, artysta, kabaret, wydarzenie, internet i "Superświr".
"Świrem 2009 r." wśród osobowości kabaretowych okazał się Igor Kwiatkowski, który w kabarecie Paranienormalni wciela się w postać "Mariolki". W kategorii muzyka - zespół Video. Szymon Majewski, podobnie jak i w ubiegłym roku, odebrał statuetkę Świra w kategorii program telewizyjny. Jego alter ego - Ędward Ącki - drugi rok z rzędu otrzymał statuetkę w kategorii osobowość telewizyjna.
W kategorii seriale wygrali po raz drugi twórcy animacji "Włatcy Móch", w kategorii filmów - "Lejdis", aktorów - Tomasz Karolak, artystów - Maryjusz Kałamaga z Kabaretu Łowcy B., wydarzeniem roku wybrano starcia Justyny Steczkowskiej i Dody w programie "Gwiazdy tańczą na lodzie".
W kategorii internet statuetkę Świra otrzymał publikujący w sieci własne filmiki, obrazy czy piosenki krakowski cukiernik Gracjan Roztocki. Statuetkę Superświra dla ubiegłorocznych debiutantów internauci przyznali celebrytce Joli Rutowicz.
Warto podkreślić, iż z roku na rok wzrasta "prestiż" plebiscytu. W pierwszych edycjach tej studenckiej nagrody jej laureaci podchodzili do niej co najmniej nieufnie. Dziś zazwyczaj chętnie odbierają statuetki wiedząc, że "Świrem" zostaje się przede wszystkim - jak mówią pomysłodawcy nagrody - za "pozytywne zakręcenie".
Plebiscyt "Świry" organizują studenci Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Głosowanie odbywało się przez internet, za to na miejscu o oprawę artystyczną w klimacie kryzysowej Nibylandii zadbały kabarety Słoiczek po Cukrze, Dno i Paranienormalni, oraz zespół Video.