Ukraińskie akcenty podczas gali MTV EMA. Kalush Orkiestra i Muse dedykujący nagrodę osobom walczącym o wolność
MTV EMA 2022 za nami. Podczas wręczenia nagród popularnej stacji MTV prowadzącymi byli wokalistka Rita Ora wraz z mężem reżyserem Taiką Waititi. Na scenie pojawiło się sporo gwiazd światowego formatu. Podczas wydarzenia nie zabrakło również ukraińskich akcentów.
MTV EMA 2022 w Düsseldorfie było wyjątkowym wydarzeniem. Na scenie wystąpili między innymi: Gorillaz, David Guetta, One Republic, Kalush Orchestra i Muse. Podczas gali nie zabrakło również ukraińskich akcentów, które miały być uhonorowaniem osób walczących o wolność.
Podczas MTV EMA 2022 wystąpili muzycy z Kalush Orchestra. Zwycięzcy Konkursu Piosenki Eurowizji przed występem postanowili wygłosić specjalne przemówienie. Lider zespołu Oleh Psiuk zdobył się na poważne wyznanie. Wokalista nazwał siebie i kolegów "kulturalnymi żołnierzami", którzy muzyką walczą o wolność.
Oleh dodał, że cały zespół czuje ogromną presję związaną z występem. Dodał również, że chce zaprezentować Ukrainę, z jak najlepszej strony. Muzyk miał również nadzieję, że Ukraina wygra wojnę i będzie mogła w 2023 roku zaprosić do siebie wszystkich fanów Eurowizji.
"W tym roku nasz kraj sprawi, że najlepsi artyści, najlepsza muzyka, wygrają po raz kolejny. Więc kiedy wygramy wojnę, Eurowizja 2023 może się odbyć w Kijowie" - powiedział muzyk.
Najlepszym artystą rockowym został angielski zespół Muse. Przyjmując nagrodę, frontman Muse, Matt Bellamy, zadedykował trofeum i nowy album zespołu osom walczącym o wolność.
"Ludowi Ukrainy. Kobietom Iranu. Wszyscy walczą o swoją wolność, podczas gdy my świętujemy dziś wieczorem" - powiedział Matt.
Podczas gali MTV EMA, która odbywała się w tym roku w Düsseldorfie, postanowiono uhonorować aż trzy aktywistki z Ukrainy. Lina Deszwar, Anna Kutowa i Anfisa Jakowina otrzymały nagrodę Generation Change Award za pomoc osobom dotkniętym kryzysem humanitarnym i wojną. Statuetka przyznawana jest w porozumieniu z Choose Love, która jest organizacją humanitarną działającą na rzecz uchodźców.
Anfisa Jakowina jest psycholożką pracującą w Polskim Forum Migracyjnym. To właśnie tam 30-latka prowadzi szkoły rodzenia, a także grupy wsparcia dla młodych mam.
Lina Deszwar działa w organizacji zajmującej się socjalizacją dzieci, nastolatków ze złożonymi zaburzeniami rozwojowymi. Od początku wojny odwiedza szpitale wojskowe, a także pomaga osobom z niepełnosprawnościami. Anna Kutowa z kolei pomaga w organizacji zajmującej się otwieraniem schronisk dla wewnętrznie przesiedlonych. Między innymi osób LGBT+.
Zobacz też:
MTV EMA 2022: Rita Ora i Taiki Waititi. Oficjalny debiut ich miłości, która tliła się po cichu