Reklama
Reklama

"Wielka woda". Jan Holoubek stworzył światowy hit Netfliksa: "To przeskoczyło nasze wyobrażenia"

Serial "Wielka Woda" okazał się światowym hitem Netflixa. Jego twórca Jan Holoubek (44 l.) prywatnie jest bardzo skromnym człowiekiem i stroni od błysków fleszy. Ceni sobie spokojne życie i kocha kino dzięki swoim znanym rodzicom - Magdzie Zawadzkiej i Gustawowi Holoubkowi. Co reżyser "Wielkiej wody" mówi o obsadzie serialu?

Od kilku dni serialem "Wielka woda" o powodzi Tysiąclecia zachwycają się nie tylko polscy widzowie, ale i zagraniczni. Choć serial zaliczył premierę tydzień temu, to zdążył już zawrócić w głowie i sercach widzów na całym świecie! "Rzeczywistość potrafi zaskoczyć dużo bardziej niż najbardziej wybujała wyobraźnia. I powódź była takim wydarzeniem, które przeskoczyło nasze wyobrażenia" - mówi Jan Holoubek, reżyser serialu.

Reklama

"Wielka woda" od Jana Holoubka jest wielkim hitem na Netfliksie

Akcja serialu "Wielka woda" na Netfliksie rozgrywa się w sierpniu 1997 roku, gdy Wrocław nawiedził ogromny kataklizm. Sześcioodcinkowa produkcja zadebiutowała na platformie Netflix 5 października 2022. Warto dodać, że produkcja jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, a nie dokładnym odtworzeniem tragicznej powodzi.

Już w pierwszym tygodniu znalazła się na drugim miejscu najchętniej oglądanych tytułów na platformie Netflix w kategorii produkcji nieanglojęzycznych. W tygodniu 3-9 października widzowie łącznie poświęcili na oglądanie serialu 45 840 godzin.

"Wielka woda": obsada

"Wielka woda" to kolejna świetna produkcja w reżyserii Jana Holoubka. Wcześniej nakręcił on takie hity jak serial "Rojst" czy film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy", za który otrzymał m.in. nagrodę za debiut reżyserski na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Twórcami scenariusza są Kasper Bajon i Kinga Krzemińska. Obraz wyreżyserowali Jan Holoubek i Bartłomiej Ignaciuk. W serialu "Wielka woda" możemy podziwiać znakomitych polskich aktorów, m.in. Agnieszkę Żulewską (hydrolożka Jaśmina Tremer), Tomasza Schuchardta (wojewoda Jakub Marczak), Annę Dymną (matka Jaśminy, Lena Tremer), Ireneusza Czopa (Andrzej Rębacz), Jerzego Trelę (ojca Rębacza), czy Tomasza Kota (prezydent miasta Wrocław).

Jan Holoubek o obsadzie serialu "Wielka woda"

W wywiadzie dla programu "Rezerwacja", reżyser serialu "Wielka woda" wyznał, jak pracowało się zarówno z młodszym, jak i starszym pokoleniem aktorów.

"Agnieszkę Żulewską uważam za jedną z najzdolniejszych aktorek w jej pokoleniu. To samo myślę o Tomku Schuchardtcie, jako jednego z najbardziej charyzmatycznych tego samego pokolenia. Ireneusz Czop - wiadomo, wielka klasa" - powiedział Jan Holoubek dla Onetu.

W serialu możemy zobaczyć zderzenia dwóch aktorskich światów. Młode twarze i świeże nazwiska kontra znane postaci polskiej kinomatografii. Jak Jan Holoubek wspomina współpracę młodego i starszego pokolenia na planie "Wielka woda"?

"Ja bym to nazwał piękną przygodą. To nie jest tak, że ci aktorzy starszego pokolenia sprawiali jakieś większe kłopoty. Wręcz przeciwnie, są otwarci, pełni pokory. Co mnie zaskoczyło? Im starszy jest aktor, tym większą ma tremę. To jest zaskakujące - im większe nazwisko, tym większa trema. Nie nazwałbym tego wyzwaniem, tylko wielką przyjemnością bycia z nimi, czerpania z ich wiedzy, talentu, doświadczenia" - wyznał szczerze reżyser.

Jan Holoubek nawiązał w rozmowie do ostatniej współpracy z aktorem Jerzym Trelą. W serialu "Wielka woda" gra on umierającego ojca Rębacza (czyli Ireneusza Czopa).

"Jeśli chodzi o Pana Jerzego, to jest wielkie szczęście dla mnie, że udało się jeszcze [go - przyp. red.] spotkać w ostatniej chwili na planie. Myślę, że to przebija przez ekran, jego odchodzenie, że jest to niezwykle wzruszające" - dodał Jan Holoubek dla programu "Rezerwacja".

"Wielka woda": opinie, komentarze, recenzje. Czy warto oglądać?

Odpowiedź jest prosta - zdecydowanie warto! Serial nie będzie jednak łatwy dla osób, które pamiętają wielką powódź w 1997 roku na Dolnym Śląsku. Serial "Wielka woda" na portalu Filmweb uzyskał ocenę 7,7 (oceniali widzowie) i 7,4 (ocena krytyków).

Tomasz Raczek ocenił polską produkcję na Filwebie w następujący sposób: "Polski serial z rodzaju "ogląda się jak zachodni". Ma rozmach i wciąga. Jednak po bliższym przyjrzeniu widać płytkość postaci, brak grozy i fastrygi na treści".

Bardziej pobłażliwi dla serialu są widzowie, którzy komentują produkcję Netfliksa zaraz po obejrzeniu: "Dawno nie widziałem tak dobrego serialu!".

"Pamiętam, przeżyłem, płakałem a teraz ten serial...ciężki ale nie sposób się mu oprzeć dlatego nie kumam narzekaczy ! Świetnie zrealizowany serial, znakomicie dobrani aktorzy, którzy świetnie zagrali swoje role. Więcej takich seriali proszę bo to kolejna produkcja,  której Polska nie musi się wstydzić na świecie.

"To moje miasto. Nie zapomnę ogromnej Odry, to robiło niezwykłe wrażenie i bardzo się bałam. Na szczęście my "przeszliśmy" suchą stopą". Bardzo realistycznie oddana atmosfera i technicznie zrobiony świetnie".

Nie zabrakło też negatywnych odczuć względem serialu: "Nie rozumiem sensu powstania tego serialu. Nie opowiada on o powodzi. Jest to straszliwe przekłamanie nie tyle samego wydarzenia, co całego wizerunku miasta i jego mieszkańców". "Rozumiem że powódź byla inspiracją, ale za mało faktów, myślę że powodzianie zasługują na coś co rzeczywiście wspomni ich walkę".

"Wielka woda": ciekawostki, jak kręcili?

Serial "Wielka woda" nie był kręcony wyłącznie we Wrocławiu, gdzie rozgrywa się cała akcja fabuły. Oprócz zdjęć w stolicy Dolnego Śląska, skorzystano z takich lokacji jak Legnica, Warszawa, Byczyna, Osina Wielka i Srebrna Góra.

Co ciekawe, pierwsze zdjęcia do serialu zaczęły się w sierpniu 2021 roku. Film łącznie powstawał 3 lata (według Anny Kępińskiej, producentki i pomysłodawczyni).

"Wielka woda" powstała głównie dzięki ogromnej makiecie i... basenowi. Netflix pokazał, jak wszystko wyglądało zza kulis. Nad efektami specjalnymi pracowało ponad 300 osób.

"Zbudowaliśmy jedną ulicę, która byłą kopią konkretnej ulicy - Więckowskiego, a potem ją zmienialiśmy jeszcze między zdjęciami. W postprodukcji zmienialiśmy też elewacje, żeby to wszystko poszerzyć" - powiedział scenograf, Marek Warszawski.

Kim jest Jan Holoubek?

Kim jest Jan Holoubek, reżyser hitu Netfliksa "Wielka woda"? Urodził się 4 marca 1978 roku w Warszawie, ukończył Wydział Operatorski na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Prywatnie to syn aktora Gustawa Holoubka i aktorki Magdaleny Zawadzkiej. 

Jan Holoubek jest mężem aktorki Magdaleny Rożczki. Para doczekała się dwóch córek. Zarówno Jan, jak i Magda, cenią sobie życie rodzinne i spędzają razem każdą wolną chwilę, stroniąc od blasku fleszy.

Jana Holoubka można też obserwować na Instagramie @jan_holoubek, gdzie dodaje głównie zdjęcia z planów filmowych, backstage'y, plakaty i zapowiedzi swoich produkcji, a nawet selfie! Obecnie Jan Holoubek ma niecałe 5000 obserwujących na Instagramie.

Jan Holoubek: filmy

Serial nie jest pierwszym dziełem stworzonym przez Jana Holoubka. Od 2004 roku tworzy samodzielnie. Wielką sławę zdobył dzięki produkcji "Rojst", a także "25 lat niewinności. Historia Tomka Komedy" za który został nagrodzony "Paszportem Polityki".

Filmy Jana Holoubka:

  • 2007: Słońce i cień
  • 2014: Pocztówki z Republiki Absurdu
  • 2018: Rojst (serial)
  • 2019: Odwróceni. Ojcowie i córki (serial)
  • 2020: 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
  • 2021: Rojst ’97 (serial)
  • 2022: Wielka woda (serial)
  • 2022: Doppelgänger

Zobacz też:

Polski serial podbija serca widzów Netfliksa. "Wielka woda" robi furorę na świecie!

"Wielka Woda": Tomasz Schuchardt jako Jakub Marczak w mocnej metamorfozie

Popularna dziennikarka w "Wielkiej wodzie" - najnowszym hicie serwisu streamingowego Netflix

Ivan Komarenko trafił do Rosji. Ma dla Polaków wiadomość

Prezenterka BBC o koronacji Karola III

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Jan Holoubek | Wielka woda (serial)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy