Z jakimi wyzwaniami będzie musiał zmierzyć się król Karol III? Rodzinne skandale to dopiero początek
Początek panowania Karola III zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych. Nowy władca zapewne będzie musiał uporać się z niewyjaśnionymi aferami, które od lat kładą się cieniem na rodzinie królewskiej. A to nie wszystko, bowiem coraz częściej mówi się o tym, że groźba rozpadu Zjednoczonego Królestwa jest teraz realna bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.
Król Karol III oficjalnie 10 września 2022 został nowym monarchą Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Choć do tej zaszczytnej roli przygotowywał się od dziesięcioleci, swoje panowanie zaczął od serii wpadek, które oczywiście błyskawicznie zostały zauważone i zdążyły już zrobić furorę w internecie.
Wielu Brytyjczyków już krytykuje nowego władcę za wybuchowy temperament.
Karol jeszcze przed objęciem tronu był postrzegany jako ekscentryk i skandalista. Dowodem na to może być to, że syn Elżbiety II jest pierwszym rozwodnikiem w historii brytyjskiej monarchii.
Nie jest tajemnicą, że Brytyjczycy darzyli zmarłą królową Elżbietę II ogromnym szacunkiem i wielką sympatią. Nie ma się co oszukiwać - dostojna monarchini bardzo wysoko ustawiła poprzeczkę i Karol ma przed sobą niezwykle trudne zadanie, jeśli chce zaskarbić sobie względy poddanych.
Oprócz tego będzie się musiał zmierzyć się z innym aferami i skandalami. Jedno jest pewne - początki panowania nowego króla nie należą do najłatwiejszych.
Bez wątpienia, za Karolem będzie ciągnęła się niewyjaśniona afera z udziałem księcia Andrzeja. Przypomnijmy, że brat obecnego króla został oskarżony o wykorzystanie 17-letniej Virginii Roberts, która była niewolnicą seksualną Jeffreya Epsteina - finansisty, posądzanego o pedofilię i handel nieletnimi.
W kolejce nierozwiązanych spraw jest także kwestia niegasnącego konfliktu pomiędzy księciem Harrym i Williamem.
Jakby kłopotów było mało, coraz częściej mówi się o tym, że kilka krajów należących do Wspólnoty Narodów chce przekształcić się z monarchii w republikę. W zeszłym roku unię z Wielką Brytanią zerwał w taki sposób Barbados.
Podobne zmiany chce teraz przeprowadzić Antigua i Barbuda, a premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern powiedziała, że marzy o tym, by kraj stał się republiką jeszcze za jej życia.
Ponadto oczekuje się, że nowy król powinien zmodernizować monarchię, jeśli chce zachować jej aktualność w XXI wieku.
Jak z tymi niezwykle trudnymi zadaniami poradzi sobie Karol III?
Zobacz też:
Książę Karol został nowym królem Wielkiej Brytanii. Najstarszy następca w dziejach
Nowy władca Wielkiej Brytanii pod ostrzałem internautów. Krytykują wpadki i pengate
Książę Karol wkrótce zostanie koronowany. Będzie musiał wybrać nowe imię