Zdiagnozowany nowotwór, zaniki pamięci, duszności. Smutne wieści o Karolu III
5 lutego Pałac Buckingham oficjalnie poinformował, że u 75-letniego króla Karola III wykryto problem onkologiczny. Chociaż niektórzy królewscy eksperci twierdzą, że jego panowanie od początku nie zapowiadało się na długie, inni przekonywali, że monarcha odziedziczył po rodzicach „gen długowieczności”. I kiedy wydawało się, że najnowsza diagnoza jest najpoważniejszym z kłopotów zdrowotnych króla, dawna przyjaciółka księżnej Diany dolała oliwy do ognia…
Król Karol III we wrześniu 2022 roku objął brytyjski tron jako najstarszy król w historii Wielkiej Brytanii, któremu przypadła korona. Na swoją szansę czekał 70 lat, odkąd po śmierci króla Jerzego VI został następcą tronu, jako zaledwie trzylatek.
Nowy monarcha, chociaż w listopadzie skończył 75 lat, od początku swojego panowania stara się pokazać wszystkim, że świetnie rozumie realia współczesnego świata. Brytyjska prasa rozpisywała się zaś o jego doskonałym zdrowiu i „genach długowieczności” które rzekomo odziedziczył po rodzicach.
Lekarze różnych specjalności na wyścigi zapewniali, że nawet „kiełbasiane palce” brytyjskiego monarchy nie są żadnym powodem do zmartwienia.
Cała ta narracja runęła, jak domek z kart, gdy w styczniu Pałac Buckingham poinformował o konieczności przeprowadzenia u króla operacji. Wprawdzie oficjalnie określano ją uspokajająco „łagodnym zabiegiem korygującym”, jednak pociecha okazała się marna, bo w rezultacie postawiono alarmującą diagnozę.
Na domiar złego, jak właśnie ujawniła jedna z najbardziej uznanych królewskich ekspertek, redaktor naczelna magazynu „Majesty”, autorka kilkunastu książek o brytyjskiej rodzinie królewskiej i dawna przyjaciółka księżnej Diany, zmiany onkologiczne to zaledwie jeden ze zdrowotnych problemów Karola III.
Jak przypomina Ingrid Seward w książce „Moja matka i ja”, poświęconej relacjom królowej Elżbiety II z najstarszym synem, królowi coraz bardziej doskwierają problemy z pamięcią krótkotrwałą.
Podobno w rozmowie z osobami ze swojego najbliższej kręgu narzekał, że chociaż doskonale pamięta wszystko, czego nauczył się w szkole, to ma problem z uświadomieniem sobie, co robił wczoraj.
Jak twierdzi Seward, Karol III otwarcie przyznał, że jego „pamięć jest przerażająca”. Doszło do tego, że swoje myśli, pomysły i refleksje zapisuje w notesie, z którym nigdy się nie rozstaje. Natomiast, jak dodaje królewska ekspertka, swoje dolegliwości, związane z zatokami, ciągnące się od czasów dzieciństwa, król łagodzi śpiąc pod namiotem tlenowym.
Zdaniem królewskiej biografii, nie ulega wątpliwości, że ogromną szkodę zdrowiu obecnego monarchy wyrządził pobyt w słynącej z surowego reżimu szkole z internatem Gordonstoun, w której umieścił go ojciec, książę Filip. Jak wyjaśnia Seward:
„Nie nadawał się do zimnych pryszniców i mroźnych akademików. Dopiero podróż do Australii, którą odbył w wieku 17 lat, zaszczepiła w przyszłym królu miłość do sportu, jak polo i narciarstwo, dzięki czemu później zyskał opinię człowieka czynu”.
I pomyśleć, że jeszcze rok temu, przed koronacją, królewscy eksperci przekonywali w mediach, że Karola III czeka długie, szczęśliwe panowanie.
Potwierdzenia szukali w „genach długowieczności”, które ponoć odziedziczył po rodzicach. Królowa Elżbieta II przeżyła 96 lat, z czego 70 na brytyjskim tronie. Tacie króla, księciu Filipowi zabrakło zaledwie 2 miesięcy do setnych urodzin.
Karol III do niedawna przestrzegał diety wegetariańskiej, ostatnio jednak, głównie ze względu na oficjalne uroczystości, takie jak obiady i bankiety, zdecydował się na flexitarianizm: przez dwa dni w tygodniu jest na diecie roślinnej, a jeden na bezmlecznej. Nadal jeździ konno i spaceruje po swoich ogromnych posiadłościach, chociaż, jak zauważają niektórzy eksperci, jego postawa wskazuje, że może już mu dokuczać osteoporoza.
W porównaniu z tym, co się niedawno okazało, to byłby praktycznie drobiazg…
Zobacz też:
Pilne wieści o Karolu III nie zostawiają wątpliwości ws. jego stanu. Tylko ona trwa u jego boku
Król Karol widziany po raz pierwszy od diagnozy. Przerwał milczenie