Reklama
Reklama

Te gwiazdy mają piękne ogrody. Znają triki, jak o nie zadbać

Pielęgnacja ogrodu to nie tylko najważniejszy obowiązek każdego posiadacza własnego urokliwego skrawka zieleni, ale i niesamowita przyjemność. Świadczą o tym ogrodowe sukcesy choćby Agnieszki Woźniak-Starak (44 l.) czy Katarzyny Cichopek (39 l.). Jak pielęgnować ogród, zwłaszcza w czasie upalnego lata?

Lato jest czasem kontynuowania prac rozpoczętych wiosną. Tym, co najistotniejsze, zwłaszcza w trakcie wysokich temperatur, jest zapewnienie roślinom odpowiedniej wilgotności. Główną czynnością, którą należy przeprowadzać w wakacyjne miesiące w ogrodzie, jest więc podlewanie. Podczas upałów woda z gleby bardzo szybko paruje, co może skutkować przesuszeniem roślin, a następnie ich uschnięciem.

Kluczowa czynność - podlewanie

Lato jest czasem kontynuowania prac rozpoczętych wiosną. Tym, co najistotniejsze, zwłaszcza w trakcie wysokich temperatur, jest zapewnienie roślinom odpowiedniej wilgotności. Główną czynnością, którą należy przeprowadzać w wakacyjne miesiące w ogrodzie, jest więc podlewanie. Podczas upałów woda z gleby bardzo szybko paruje, co może skutkować przesuszeniem roślin, a następnie ich uschnięciem.

Reklama

Bardzo istotne w podlewaniu roślin w trakcie lata jest dbanie o odpowiednią porę nawadniania i temperaturę wody. Największym błędem jest podlewanie ogrodu w czasie największego nasłonecznienia, np. w samo południe. Grozi to poparzeniem kwiatów i liści. Dzieje się tak na skutek zbyt szybkiego parowania kropelek wody z rośliny. Najlepszą porą na dostarczanie roślinom wody jest wczesny ranek lub zmierzch. Do podlewania używaj wody o temperaturze zbliżonej do temperatury otoczenia - to ograniczy jej parowanie z gleby. Jeśli chcesz dodatkowo wzmocnić swoje roślinki, to do wody dodaj płynny nawóz, który je odżywi.

Do podlewania używaj odpowiedniej końcówki zraszającej. Najlepiej sprawdzi się ta z regulacją, dzięki której będziesz mieć możliwość uzyskania delikatnego strumienia. Tylko takie ciśnienie wody pozwoli uniknąć wypłukiwania gleby spod roślin oraz niszczenia kwiatów, a także liści.

W trakcie podlewania unikaj też zraszania kwiatów, liści, owoców oraz pędów roślin. Strumień wody lepiej skierować w stronę podłoża.

Prace pielęgnacyjne latem - O tym warto pamiętać

Jeśli dysponujesz większym ogrodem, to możesz w jego obrębie wygospodarować kompostownik, który umieścisz na przykład w ozdobnym pojemniku z palet. Kompostownik to najlepszy organiczny nawóz do twoich roślin. W mniejszych ogródkach możesz też posiać rośliny, których rolą jest użyźniać glebę. To na przykład koniczyna. Gdy wyjedziesz na urlop, dobroczynnie działające rośliny powstrzymają nadmierny rozwój chwastów. Jeśli dodatkowo posiejesz w glebie gorczycę lub grykę, to zahamujesz rozwój szkodników.

W trakcie lata pamiętaj też o wyrywaniu chwastów i ochronie roślin przed chorobami. Chwasty zabierają twoim roślinom nie tylko wodę, ale i składniki odżywcze, dlatego najlepiej własnoręcznie je usuwaj. Jeśli zauważysz na swoich roślinach plamy lub szkodniki, to użyj preparatu do ochrony roślin. Możesz wykorzystać na przykład odwar z czosnku, cebuli i pokrzywy, by zadbać o rośliny zaatakowane grzybem.

Koś i usuwaj przekwitłe kwiaty

W trakcie lata nie zapominaj też o koszeniu trawnika. Minimalna wysokość źdźbeł to 4-5 cm. Ściętą trawę zawsze zbieraj, by nie tworzyła warstwy ograniczającej tlen i światło. Po koszeniu pamiętaj też o podlaniu trawnika.

Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym warto pamiętać w trakcie lata, jest usuwanie przekwitłych kwiatów. Jeśli w twoim ogrodzie zachwyt wzbudzają najpierw róże, potem irysy, a pod koniec lipca oraz w sierpniu - hortensje, to chcesz zapewne, by twoje rośliny zakwitły jeszcze raz. Koniecznie w takim razie usuwaj przekwitłe kwiaty i obserwuj rośliny, by o tym nie zapomnieć. To niezbędne, by mogły ponownie zakwitnąć.

Lato - czas warzywnych i ziołowych plonów

Nie wszystkie prace ogrodowe, dzięki którym będziesz mieć możliwość cieszyć się z plonów, przeprowadza się wiosną. Niektóre warzywa sadzi się dopiero w lipcu - na przykład burak ćwikłowy, fasolę strączkową czy też rzodkiewkę.


Pod koniec czerwca oraz w sierpniu przycinaj żywopłoty. Jeśli masz w swoim ogrodzie maliny, porzeczki, agrest czy jeżyny, to po zbiorach obejrzyj krzaki. Wytnij najstarsze pędy, dzięki czemu będą lepiej owocować w kolejnym sezonie.

O tym, jak może cieszyć własna plantacja warzyw, przekonała się Agnieszka Woźniak-Starak. Jak przyznaje: "I jak widać warto słuchać przyjaciół. Pamiętam o tym za każdym razem, kiedy przychodzę tu rano po ogórki, szczypiorek, sałaty, zioła i cokolwiek, co przyjdzie mi do głowy, nawet kwiaty. Jest tego tyle, że rozważam otwarcie jakiegoś lokalnego straganu. Póki co, czekam jeszcze na pomidory i nieustająco się zachwycam"

Zobacz też:
Jak nosić szorty? Gwiazdy je kochają! Sprawdzamy, która wygląda w nich najlepiej
Małgorzata Rozenek-Majdan nie pojednała się z Wojewódzkim? "Umówiliśmy się z Kubą na pewne rzeczy"

Styl Barbiecore: różowy trend lata 2022 podbija serca gwiazd. Zostań Barbie na jeden dzień!
Wieniawa, Rozenek, Czartoryska potrafią zadbać o kwiaty. Zobacz, jak to robią i wyhoduj dżunglę w domu

pomponik.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy