Irena Kamińska-Radomska mówi o świątecznym dress codzie. Tych elementów garderoby nie może zabraknąć przy wigilijnym stole
Już za kilka dni wspólnie z najbliższymi zasiądziemy przy wigilijnym stole. Irena Kamińska-Radomska, ekspertka od savoir-vivre'u i mentorka w "Projekcie Lady" przypomniała, jak warto wyglądać podczas tego wyjątkowego momentu. Te elementy ubioru są ponoć kluczowe.
Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najbardziej magicznych i rodzinnych momentów w roku. W tym dniu ważne są nie tylko ciepłe słowa, lecz także sposób, w jaki się prezentujemy. Na temat szczegółów wigilijnego ubioru postanowiła wypowiedzieć się Irena Kamińska-Radomska - ekspertka od savoir-vivre’u.
W rozmowie z Plejadą przyznała, że nasz wygląd powinien przede wszystkim harmonizować z nastrojem wieczoru.
Mentorka z "Projektu Lady" wyjaśnia, że podczas wigilijnej kolacji mężczyźni powinni postawić na klasyczną elegancję. Jak tłumaczy, idealnym wyborem jest ciemny garnitur - granatowy lub czarny. Ważnym akcentem są także odpowiednie buty - nie ma tu mowy o noszeniu domowych kapci!
"Dla mężczyzny jest to ciemny garnitur. W związku z tym, że dress code wieczorowy zaczyna się po 18.00 lub po zmroku, to mężczyzna nie ma możliwości wyboru stalowego koloru. Pozostaje więc granatowy, ewentualnie czarny. Do tego biała koszula i krawat (...) Wiem, że w tych czasach mało który mężczyzna lubi krawaty. Dlatego może być ewentualnie w białej koszuli, marynarce i bez krawata, ale w tym momencie już cały strój spada do niższej kategorii, chociaż nadal jest bardzo elegancki. Oczywiście, do tego buty, a nie kapcie, mimo że wieczerze wigilijne odbywają się w domu" - podkreśliła.
Ekspertka zaznacza, że w przypadku kobiet najważniejszy jest materiał. Należy unikać dzianiny bawełnianej, która kojarzy się z odzieżą codzienną. Warto postawić na eleganckie jedwabne struktury.
"Jeżeli chodzi o kobiety, strój wizytowy daje więcej możliwości. Kobieta może wystąpić w sukience, ale o charakterze wizytowym, czyli nie z dzianiny bawełnianej, z której szyje się nocne koszule czy T-shirty. Materiał jest tutaj bardzo istotny. Ewentualnie spódnica z superelegancką koszulą np. jedwabną. Może być też żakiet razem z spodniami. Tych możliwości jest więcej, ale na pierwszy rzut oka ten strój ma być odświętny, bardzo elegancki" - przyznała.
Podczas rozmowy, Irena Kamińska-Radomska odniosła się także do ubioru na pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Okazuje się, że stylizacje powinny nadal wpisywać się w elegancki dress code. Jednakże, pomiędzy posiłkami można pozwolić sobie na większy komfort i zmienić ubranie na mniej formalne.
"To jest po prostu strój z tej samej kategorii dresscode'owej, co na wigilię. Wkładamy go wtedy, kiedy faktycznie świętujemy. Natomiast między posiłkami można się przebrać. Nie ma wtedy żadnego problemu" - dodała.
Na koniec, ekspertka dobitnie przypomniała, że wybór stroju wiąże się z odpowiedzialnością. Niewłaściwy może sugerować brak szacunku do wydarzenia, ale także do uczestników spotkania.
"Mając wolność wyboru, bierzemy za nią odpowiedzialność. O tym nie można zapomnieć. Konsekwencje niewłaściwego ubioru mogą być różne, ponieważ strój jest środkiem komunikacji społecznej i może zakomunikować, że lekceważę wszystkich innych ludzi, i interesuje mnie tylko moja wygoda. Może również pokazywać szacunek do wydarzenia, szacunek dla innych osób i szacunek do siebie" - podsumowała.
Zobacz też:
Irena Kamińska-Radomska uczy cmentarnego savoir vivre'u. Tych zachowań lepiej unikać
Mentorka Irena ma surowe zasady jedzenia jajek. Na pewno robiliście to źle
Mentorka Irena zobaczyła starszą modelkę w bieliźnie i się wkurzyła. Teraz się tłumaczy