Reklama
Reklama

Jerzy Stuhr robił karierę nie tylko w polskim filmie. Skąd pochodził?

Jerzy Stuhr nie żyje - taka informacja obiegła media we wtorek 9 lipca. Wybitny krakowski aktor był wielokrotnie nagradzany za swoje aktorskie osiągnięcia. Ceniono go też za granicą. Nam będzie brakować jego niezapomnianych kreacji teatralnych i filmowych.

 

Jerzy Stuhr pochodził z mieszczańskiej rodziny i związany był z Krakowem

Jerzy Stuhr był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów. Grał u  Andrzeja Żuławskiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Jerzego Gruzy i Antoniego Krauze. Był związany z Krakowem. Pochodził z zamożnej mieszczańskiej rodziny. Jego pradziadek, Leopold Stuhr, osiadłszy w Krakowie, kupił kamienicę przy Rynku Podgórskim, gdzie założył restaurację. Sam Stuhr chętnie wspominał o swoim galicyjskim pochodzeniu i austriackich korzeniach. 

Reklama

"(...) choć nie znam niemieckiego, gdy przekraczałem austriacką granicę, zawsze czułem się jak u siebie. Na słowiańską fantazję jestem zbyt porządny i zbyt do porządku przywiązany" - mówił w wywiadzie dla Newsweeka.

Jerzy Stuhr ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Zresztą potem dwukrotnie był rektorem tej uczelni.

Jerzy Stuhr - niezapomniane role

Zaraz po studiach rozpoczął pracę jako aktor w Starym Teatrze w Krakowie, w którym zadebiutował rolą Belzebuba w Dziadach. Jednym z najlepszych występów teatralnych aktora był monodram "Kontrabasista", który aktor zagrał ponad 600 razy i to zawsze przy pełnej sali. 

Polskim widzom Jerzy Stuhr znany jest bardziej z ról filmowych. A tych zagrał w karierze kilkadziesiąt. Współpracował z Krzysztofem Kieślowskim, Juliuszem Machulskim, Piotrem Szulkinem. Był niezapomnianym Filipem w "Amatorze", Lutkiem Danielakiem w "Wodzireju", Maksem Paradysem, Nadszyszkownikiem Kilkujadkiem w "Kingsajzie", czy komisarzem Rybą w komedii z Cezarym Pazurą

Nie można też zapominać o dubbingowych dokonaniach Jerzego Stuhra. Jego niezapomniany głos już na zawsze będzie kojarzony z osłem towarzyszem Shreka.

Jerzy Stuhr z powodzeniem reżyserował też filmy. Do jego dzieł należą: "Historie miłosne", "Duże zwierzę", "Korowód", "Obywatel", "Tydzień z życia mężczyzny", czy "Pogoda na jutro".

Jerzy Stuhr - ceniono go również za granicą

W latach 80. Jerzy Stuhr wyjechał do Włoch. Nie tylko grał tam spektakle, ale był wykładowcą w szkołach teatralnych w Bolonii, Trieście czy Palermo oraz prowadził kursy aktorskie na Festiwalu Aktorów we Florencji. Otrzymał Nagrodę Krytyki Włoskiej dla najlepszego aktora zagranicznego we Włoszech za "opanowanie języka włoskiego i jakość interpretacji". 

Jerzy Stuhr wielokrotnie wracał do Włoch. Miał tam przyjaciół, którzy cenili jego aktorskie dokonania i powierzali mu role. Jeszcze dwa lata temu w 2022 roku zagrał w filmie Nanniego Morettiego "Lepsze jutro". 

"Znowu ta rola była jakby dla mnie napisana. Przyznaję, że praca u Morettiego również nie należała do łatwych. To jest strasznie ciężka robota, bo on potrafi po 30-40 dubli robić, a ja po 5-6 zaczynam umierać i jestem coraz gorszy, i mylę się w tekście, bo mnie to nudzi już. A on dopiero się nakręca" - wspominał współpracę z wybitnym włoskim artystą.

Jerzy Stuhr od kilku lat zmagał się z problemami zdrowotnymi. Przeszedł dwa zawały i udar mózgu. Od dawna zmagał się też z rakiem. Aktor zmarł 9 lipca 2024 roku. Miał 77 lat.Zobacz też:

Nie żyje Jerzy Stuhr. Smutne wieści o śmierci aktora potwierdził syn

Mało kto wie, kim jest żona Jerzego Stuhra. Trwała przy nim w najtrudniejszych chwilach

W środku nocy nadeszły wieści ws. Stuhra. To koniec. Poruszenie na cały kraj

Jerzy Stuhr przerwał milczenie o stanie zdrowotnym. To dlatego udało mu się znieść nawrót

Nagłe wieści z domu Jerzego Stuhra. Podjął kolejną ważną decyzję

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Jerzy Stuhr
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy