Reklama

"Twoja twarz brzmi znajomo"

„Twoja twarz brzmi znajomo” to jeden z ulubionych programów widzów Polsatu. Pierwszy sezon tego opartego na hiszpańskim formacie show „Your Face Sounds Familiar” wyemitowano w 2014 roku i do dziś pozostaje jednym z topowych programów rozrywkowych w Polsce. Sprawdzamy, na czym polega. 
"Twoja twarz brzmi znajomo" wstrzymana /Instagram

"Twoja twarz brzmi znajomo" - najważniejsze informacje

„Twoja twarz brzmi znajomo” to jeden z ulubionych programów widzów Polsatu. Pierwszy sezon tego opartego na hiszpańskim formacie show „Your Face Sounds Familiar” wyemitowano w 2014 roku i do dziś pozostaje jednym z topowych programów rozrywkowych w Polsce. Sprawdzamy, na czym polega. 

Twoja twarz brzmi znajomo – jakie są zasady tego programu?

Uczestnicy programu jak najwierniej odwzorowują (wokalnie, ruchowo, wizualnie) występy polskich i zagranicznych artystów. Ich wykonania oceniają jurorzy, przyznając im punkty: 10 punktów otrzymuje najlepsze wykonanie i od 7 do 1 dla kolejnych. Po głosowaniu jury, uczestnicy sami sobie przydzielają punkty: po 5 punktów dla ulubionego występu konkurenta. Każdy odcinek kończy się wygraną: wygrywa ten uczestnik, który zdobył najwięcej punktów, zarówno w głosowaniu jury, jak i uczestników. Jeśli dwoje uczestników otrzymało taką samą liczbę punktów, wygrywa ten, kto dostał największą notę od jurorów – a jeśli zdarzy się, że i tutaj był remis, zwycięzcę wyznacza przewodniczący jury. 

Zwycięzca odcinka wygrywa czek o wartości 10 tysięcy złotych, którą to kwotę przekazuje na wytypowany przez siebie charytatywny cel. Wyjątkiem jest finał, kiedy zwycięzca ma do przeznaczenia na cel charytatywny aż 100 tysięcy złotych. 

Po ogłoszeniu wygranej odcinka uczestnicy losują postać, w którą wcielą się w kolejnym tygodniu; natomiast po losowaniu zwyciężczyni lub zwycięzca występują raz jeszcze. Pod koniec przedfinałowego odcinka sumuje się punkty otrzymane przez uczestników podczas całej edycji i cztery osoby, które zebrały ich najwięcej, przechodzą do finału. 

W finale biorą też udział pozostali uczestnicy w pozakonkursowych duetach. Z kolei finaliści sami wybierają sobie postać, w którą się wcielają. Jurorzy nie przyznają punktów, ale wspólnie porozumiewają się co do finałowego rankingu. 

Historia

Pierwszy odcinek programu „Twoja twarz brzmi znajomo” wyemitowano w 2014 roku. Edycję tę oglądało średnio aż... 3 miliony widzów! Najmniejszą oglądalność miał jesienny sezon 13. edycji w 2020 r. – było to zaledwie 0,96 mln widzów. Do 13. edycji program emitowano w soboty o 22:10, a od 2020 roku oglądamy go w piątki o 20:05. Produkcją programu zajmuje się firma Endemol Shine Polska – polski oddział światowego producenta programów rozrywkowych, tworzący również takie programy jak „Big Brother” czy „MasterChef”.

Prowadzący i jury

Program prowadzą Maciej Dowbor i Piotr Gąsowski. Temu ostatniemu często zdarza się popłakać w czasie występu (również ze śmiechu), co spotyka się ze sporym entuzjazmem wśród widzów. 

Do tej pory dwie niezmienne osoby zasiadające w jury to Małgorzata Walewska i Katarzyna Skrzynecka. Pozostali jurorzy bywają zmienni, choć i ich nazwiska się powtarzają. Są to m.in. Paweł Królikowski, Bartłomiej Kasprzykowski, Adam „DJ Adamus” Jaworski i inni. Szesnastą, ostatnią edycję oceniali: Małgorzata Walewska, Katarzyna Skrzynecka, Michał Wiśniewski i Krzysztof Cugowski. Wiemy już, że w edycji siedemnastej Krzysztofa Cugowskiego zastąpi Robert Janowski. 

Do tej pory widzowie z rozrzewnieniem wspominają Marię Tyszkiewicz jako Dodę, Filipa Lato jako Czesława Niemena i Natalię Szroeder jako Whitney Houston. Z kolei najbardziej kontrowersyjne było niedocenienie przez uczestników Roberta Janowskiego, który przegrał z Katarzyną Łaską. 

Więcej na temat "Twoja twarz brzmi znajomo"

"Twoja twarz brzmi znajomo" - Wiadomości

"Twoja twarz brzmi znajomo" - Zdjęcia

"Twoja twarz brzmi znajomo" - Wideo