Reklama

Ryszard Rynkowski

Ryszard Rynkowski to ważna postać na polskiej scenie muzycznej. Popularność zyskał za sprawą swojej kariery solowej: jego przeboje takie jak „Szczęśliwej drogi już czas”, „Wypijmy za błędy”, i „Dziewczyny lubią brąz” to każdemu doskonale znane hity. Jest solistą, kompozytorem i pianistą. Jak przebiegała jego kariera? 
Ryszard Rynkowski - najważniejsze informacje
Ryszard Rynkowski /AKPA

Ryszard Rynkowski - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    09.10.1951

  • Miejsce urodzenia:

    Elbląg

  • Kraj urodzenia:

    Polska

  • Rodzina i związki:

    • Edyta Rynkowska
  • Zawód:

    muzyk

  • Albumy:

    • "Szczęśliwej drogi już czas",
    • "Razem"
  • Nagrody:

    Platynowa płyta, KFPP Opole, Nagroda Muzyczna "Fryderyk”

Ryszard Rynkowski to ważna postać na polskiej scenie muzycznej. Popularność zyskał za sprawą swojej kariery solowej: jego przeboje takie jak „Szczęśliwej drogi już czas”, „Wypijmy za błędy”, i „Dziewczyny lubią brąz” to każdemu doskonale znane hity. Jest solistą, kompozytorem i pianistą. Jak przebiegała jego kariera? 

Dzieciństwo i młodość

Ryszard Rynkowski przyszedł na świat 9 października 1951 roku w Elblągu. Jako dziecko w podstawowej szkole muzycznej uczył się gry na fortepianie. W 1970 roku ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Elblągu, a następnie rozpoczął studia muzyczne w Olsztynie. W 1973 roku przeprowadził się do Warszawy i tam rozwijał swoją karierę.

Początek kariery

Po przeprowadzce do Warszawy jego kariera nabrała tempa. W latach 1977-1978 występował jako pianista w zespole Grupa Bluesowa Gramine, do którego dołączył po odejściu z zespołu Victoria Singers Grzegorza Markowskiego. Nieco później zespół ten zmienił nazwę na VOX. Rynkowski działał w tym zespole aż do 1987 roku i miał ogromny wpływ na jego rozwój. „Bananowy song”, czyli największy przebój tego zespołu został skomponowany właśnie przez niego. Marzyła mu się jednak kariera solowa. 

Kariera solowa

W 1987 roku Rynkowski ogłosił odejście z zespołu VOX. W krótkim czasie osiągnął pierwsze solowe sukcesy: w 1991 roku wydał swoją debiutancką płytę solową „Szczęśliwej drogi już czas”. Jego ostatnia płyta „Razem” została wydana w listopadzie 2012 roku i pokryła się platyną. Na swoim koncie ma 12 albumów solowych.

Dalsza kariera

W listopadzie 2016 roku doszło do incydentu, w którym Rynkowski w chwili załamania nerwowego groził, że popełni samobójstwo. W konsekwencji Rynkowski został skazany karą grzywny za posiadanie nielegalnej broni. Po tym zdarzeniu leczył się w szpitalu psychiatrycznym. Pandemia koronawirusa, która wybuchła w 2019 roku mocno wpłynęła na jego sytuację finansową. Zainwestował w tym czasie w biznes związany z zupełnie inną branżą – medyczną (klinikę rehabilitacyjną, która stosuje innowacyjne metody leczenia).

Nagrody

Jest czterokrotnym zwycięzcą opolskiego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Laureatem tej prestiżowej w świecie artystów nagrody został w 1979, 1989, 1990 i 1994 roku. W 2001 roku Rynkowski został laureatem Fryderyka w kategorii Wokalista Roku. W 2002 roku został uhonorowany również Orderem Uśmiechu. Nagroda ta została mu przyznana za działania, jakie w czasie swojej kariery poczynił na rzecz dzieci. W 2010 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2015 roku otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Rodzina i związki

U Hanny, pierwszej żony Rynkowskiego, zdiagnozowano raka piersi, który był bezpośrednią przyczyną jej śmierci. Z tego związku przyszła na świat w 1978 roku córka pary – Marta. 10 lat po śmierci pierwszej żony ożenił się z młodszą od siebie kobietą, Edytą: w październiku 2008 roku przyszedł na świat ich syn – Ryszard. Rynkowski doczekał się też wnuków: Jana i Ignacego.

Ryszard Rynkowski - Wiadomości