Reklama

Jacek Żakowski

Jacek Żakowski jest znanym polskim dziennikarzem z wielkim dorobkiem zawodowym. Był jednym z założycieli „Gazety Wyborczej”, prowadził w telewizji programy publicystyczne, takie jak: „Tok Szok” czy „Autograf”. Za to w życiu prywatnym miał pod górkę. 
Jacek Żakowski - najważniejsze informacje
Jacek Żakowski /Jordan Krzemiński /AKPA

Jacek Żakowski - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    17.08.1957

  • Miejsce urodzenia:

    Warszawa

  • Kraj urodzenia:

    Polska

  • Zawód:

    dziennikarz

  • Nagrody:

    Wiktory

Jacek Żakowski jest znanym polskim dziennikarzem z wielkim dorobkiem zawodowym. Był jednym z założycieli „Gazety Wyborczej”, prowadził w telewizji programy publicystyczne, takie jak: „Tok Szok” czy „Autograf”. Za to w życiu prywatnym miał pod górkę. 

Dzieciństwo i młodość

Jacek Żakowski urodził się 17 sierpnia 1957 r. w Warszawie. Jego rodzice byli matematykami i nauczycielami akademickimi. W dzieciństwie mierzył się z dysleksją i dysgrafią, ale dzięki ciężkiej pracy i wsparciu matki udało mu się przezwyciężyć problemy. Już jako jedenastolatek wiedział, że chce zostać dziennikarzem i uparcie dążył do celu. W 1981 roku ukończył studia na tym kierunku na Uniwersytecie Warszawskim.

Kariera

Jacek Żakowski jako dziennikarz debiutował w tygodniku „Na przełaj” (1980-1981), udzielał się także w Biurze Informacji Prasowej NSZZ „Solidarność” (1981-1983). Później publikował teksty w „Tygodniku Powszechnym” (1893) i miesięczniku „Powściągliwość i praca”  (1984-1989). W 1989 został rzecznikiem prasowym Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, w tym samym roku stał się współzałożycielem „Gazety Wyborczej”. W latach 1991-1992 pełnił funkcję prezesa Polskiej Agencji Informacyjnej.

Prowadził liczne programy telewizyjne, m.in.: „Tok Szok” z Piotrem Najsztubem, „Tischner czyta katechizm” i „Autograf” w TVP 2, a także „Ex cathedra” i „REdAKCJA” na antenie Superstacji. Miał też swoje audycje radiowe: „Rozmowy podsłuchiwane” w RMF FM, „Gość Radia Zet”, „Poranek TOK FM”.

Jacek Żakowski jest autorem wielu publikacji książkowych, m.in. „Rozmowy z lekarzami” (1987), „Anatomia smaku, czyli rozmowy o losach zespołu Tygodnika Powszechnego w latach 1953-1956” (1986), „Trzy ćwiartki wieku: rozmowy z Jerzym Turowiczem” (1990), „Co dalej, panie Mrożek?” (1996), „Rewanż pamięci” (2002), „Anty-TINA. Rozmowy o lepszym świecie, myśleniu i życiu” (2005), „Zawał. Zrozumieć kryzys” (2009).

Podobnie jak rodzice, został wykładowcą akademickim. W 1999 objął funkcję kierownika w Katedrze Dziennikarstwa i Nowych Mediów w Collegium Civitas w Warszawie.

Nagrody

Dziennikarz został wielokrotnie doceniony za swoją działalność, zdobył m.in.: Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (1987), Nagrodę Polskiego PEN Clubu (1988), Nagrodę Grand Press w Kategorii Dziennikarz Roku (1997), Wiktory za pracę w telewizji (1977), Nagrodę im. Bolesława Prusa (2015). Jacek Żakowski został też odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność na rzecz wolności słowa (2014).

Rodzina i związki

Pierwsza żona Jacka Żakowskiego wyjechała do Kanady, gdy ich dzieci były małe. Został samotnym ojcem Macieja (ur. 1983) i Marty (ur. 1986). Mimo pracy zawodowej udało mu się świetnie wywiązywać z obowiązków rodzinnych. Chociaż przez wiele lat z nikim się nie wiązał, po długim czasie znalazł swoją bratnią duszę. 

W 2006 ożenił się z Magdaleną Cytowską – młodszą o dwadzieścia jeden lat dziennikarką. Rok po ślubie para doczekała się synka Stefana, chociaż niedługo później ich szczęście rodzinne zakłóciła choroba Żakowskiego. Dziennikarz zmagał się z nowotworem trzustki, jednak dzięki wczesnej diagnozie udało mu się odzyskać zdrowie.

Jacek Żakowski - Wiadomości