Reklama

Krzysztof Krawczyk

Krzysztof Krawczyk był niekwestionowaną gwiazdą polskiej estrady. Twórca hitów takich, jak: „Parostatek” i „Mój przyjacielu”, swoje pierwsze kroki na scenie stawiał z Trubadurami. Jak wyglądała kariera „polskiego Toma Jonesa”?
Krzysztof Krawczyk - najważniejsze informacje
Krzysztof Krawczyk na scenie w Opolu /AKPA

Krzysztof Krawczyk - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    08.09.1946

  • Miejsce urodzenia:

    Katowice

  • Kraj urodzenia:

    Polska

  • Data śmierci:

    05.04.2021

  • Rodzina i związki:

  • Zawód:

    muzyk

  • Nagrody:

    Nagroda Muzyczna "Fryderyk”

Krzysztof Krawczyk był niekwestionowaną gwiazdą polskiej estrady. Twórca hitów takich, jak: „Parostatek” i „Mój przyjacielu”, swoje pierwsze kroki na scenie stawiał z Trubadurami. Jak wyglądała kariera „polskiego Toma Jonesa”?

Dzieciństwo i młodość

Krzysztof Krawczyk urodził się 8 wrześnie 1946 r. w Katowicach. Wywodził się z artystycznej rodziny – jego rodzice byli aktorami i śpiewakami. Ojciec dostawał angaże w różnych teatrach – w Białymstoku, Poznaniu i Łodzi – dlatego wielokrotnie się przeprowadzali. Autor „Parostatku” już jako dziecko uczył się gry na pianinie, chodził też do Podstawowej Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Warszawie, jednak jej nie ukończył. W tym czasie zaczął już występować jako statysta w filmach, a nawet brał role dubbingowe. Finalnie zdobył wykształcenie w szkole wieczorowej – tam zdał maturę. 

Kariera

W 1963 Krzysztof Krawczyk razem ze Sławomirem Kowalewskim założyli zespół Trubadurzy. Ich największą inspiracją byli Beatlesi, czyli „chłopcy z Liverpoolu”. Kapela zyskała dużą popularność w Polsce, ale nie tylko – mieli rzeszę fanów w Związku Radzieckim. W tym czasie powstały hity takie, jak: „Znamy się tylko z widzenia”, „Kasia” i „Przyjedź mamo na przysięgę”. Zespół rozpadł się w 1973 roku – wtedy Krzysztof Krawczyk rozpoczął karierę solową.

Piosenkarz nagrał debiutancką płytę „Byłaś mi nadzieją” i w tym samym czasie poznał Jerzego Miliana i Jarosława Kukulskiego. Dzięki tym znajomościom powstały utwory takie jak „Parostatek” i „To, co dał nam świat”. W późniejszych latach artysta próbował swoich sił na arenie międzynarodowej – podpisał kontrakt z zagraniczną wytwórnią, a w latach 1980-1985 koncertował dla Polonii w Stanach Zjednoczonych. W latach 90 XX w. powrócił do Polski i jego kariera na nowo rozkwitła. Stworzył kilka pamiętnych duetów – z Goranem Bregovićem, Katarzyną Nosowską, Muńkiem Staszczykiem oraz Edytą Bartosiewicz. Krzysztof Krawczyk podczas swojej ponad pięćdziesięcioletniej kariery inspirował się muzyką country, rock and rollem, jazzem, bluesem. 

Nagrody

Artysta był wielokrotnie doceniany za swoje dokonania muzyczne. Pierwszą statuetkę zdobył w 1965 r. z zespołem Trubadurzy podczas Festiwalu w Opolu. Jako artysta solowy zdobył kilka nagród na zagranicznych festiwalach, np. w Rostocku (1975) i Bułgarii (1977). Krzysztof Krawczyk był kilkukrotnym laureatem prestiżowych Festiwali w Sopocie i Opolu. W 2021 roku pośmiertnie przyznano mu nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości.

Rodzina i związki

Krzysztof Krawczyk trzykrotnie stawał na ślubnym kobiercu. Jego pierwszą wybranką była Grażyna Adamus, z którą związał się w latach 60. XX w. Związek rozpadł się, kiedy kobieta odkryła, że mąż ją zdradza. Kochanką okazała się Halina Żytkowiak, z którą wziął później ślub i miał jedynego syna – Krzysztofa Igora (ur. 1973). W 1988 doszło do wypadku samochodowego, w wyniku którego nastoletni wówczas syn artysty doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu i do dzisiaj mierzy się z padaczką pourazową. Trzecią żoną Krawczyka została Ewa Trelko, która wspierała go w ostatnich latach życia, aż do jego śmierci 5 kwietnia 2021 r. 

Krzysztof Krawczyk - Wiadomości