Reklama

Grażyna Szapołowska

Poniedziałek, 3 lutego 2025 (14:22) Aktualizacja Poniedziałek, 3 lutego 2025 (15:33)
Grażyna Szapołowska należy do gwiazd polskiego kina, które są najbardziej rozpoznawalne i mają na koncie ogromną liczbę nagród filmowych, zdobytych zarówno w kraju, jak i za granicą.
Grażyna Szapołowska - najważniejsze informacje
Grażyna Szapołowska /Źródło: AIM

Grażyna Szapołowska - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    19.09.1953

  • Miejsce urodzenia:

    Bydgoszcz

  • Kraj urodzenia:

    Polska

  • Zawód:

    aktor/ka

  • Produkcje:

  • Nagrody:

    Orzeł (Polska Akademia Filmowa)

Grażyna Szapołowska swoje pierwsze kroki na deskach teatru stawiała jeszcze jako studentka  Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, którą ukończyła w 1977 roku. Występowała wówczas m.in. u Tadeusza Łomnickiego w Teatrze na Woli. Grała też epizodyczne role w filmach. Po uzyskaniu dyplomu związała się z Teatrem Narodowym w Warszawie.

Grażyna Szapołowska - kairera teatralna

Do jej największych ról teatralnych należą: Arycja w "Fedrze" Jeana Racine'a w reżyserii Adama Hanuszkiewicza, Księżniczka we "Śnie srebrnym Salomei" Juliusza Słowackiego również Hanuszkiewicza, Śmierć w "...i Dekameron" wg Boccaccia też reżyserowana przez Hanuszkiewicza, Maja Ochołowska w "Opętanych" w reżyserii Tadeusza Minca. Anna u Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej w "Dawnych czasach" Harolda Pintera, Księżna Alicja of Nevermore u Jana Englerta w "Kurce wodnej" Witkacego. Wystąpiła też jako Marlena Dietrich u Marty Meszaros w "Edith i Marlene" czy jako Ewelina u Andrzeja Wajdy w "Nocy czerwcowej" Jarosława Iwaszkiewicza. A to tylko niektóre z ról, jakie zagrała Szapołowska na deskach teatru.

Grażyna Szapołowska - kairera filmowa

Dorobek filmowy Szapołowskiej jest równie imponujący jak jej dokonania teatralne. Dość powiedzieć, że grała u takich reżyserów jak Krzysztof Kieślowski ("Krótki film o miłości"), Andrzej Wajda ("Pan Tadeusz"), Tadeusz Konwicki ("Lawa").  Pojawiła się też na ekranie u Sylwestra Chęcińskiego w "Wielkim Szu", u Grzegorza Królikiewicza w "Forcie XIII", u Janusza Rzeszewskiego w "Latach dwudziestych... latach trzydziestych..." oraz u Wiesława Saniewskiego w "Nadzorze".

Do niezapomnianych kreacji Szapołowskiej należą role Marisci w "Magnacie" Filipa Bajona, Heleny Modrzejewskiej w  "Our God's Brother" Krzysztofa Zanussiego i wspomnianej już Telimeny w "Panu Tadeuszu", za którą to rolę aktorka otrzymała nagrodę Orła.

Konflikt z Janem Englertem

O Szapołowskiej było swego czasu głośno z powodu jej konfliktu z Janem Englertem. Englert, będąc dyrektorem Teatru Narodowego w Warszawie w kwietniu 2011 roku dyscyplinarnie wyrzucił aktorkę z pracy, za udział w telewizyjnym show „Bitwa na głosy”. Englert miał do Szapołowskiej żal o to, że zajęta drugą pracą, zapomniała przyjść na spektakl, w którym grała główną rolę.

Sprawa maiła swój finał w sądzie, a kariera Szapołowskiej na jakiś czas utknęła w miejscu.
"Wtedy, gdy zostałam wyrzucona z teatru przez Jana Englerta, doświadczyłam czegoś najgorszego, koledzy i koleżanki z teatru, zmuszani przez dyrekcję, przychodzili do sądu, opowiadając rzeczy wymyślone, za które po rozprawie przepraszali mnie z uśmiechem na ustach. Prawnicy radzili, żebym się odwołała, ale byłam zmęczona, myślę, że Janek Englert też. Poza tym nie chciałam wciągać kolejnych kolegów w składanie surrealistycznych zeznań" - wyjaśniała aktorka w wywiadzie dla Onetu.

Grażyna Szapołowska - życie prywatne

Grażyna Szapołowska należy do tych gwiazd, które mają również ciekawe życie prywatne. Jej pierwszym mężem był aktor Marek Lewandowski. Para niestety rozstała się zaledwie kilka miesięcy  po ślubie. 

Drugim mężem został dobrze sytuowany przedsiębiorca Andrzej Jungowski. To z nim gwiazda doczekała się córki Katarzyny. Mąż jednak nie rozumiał aktorskiej pasji Grażyny.
"Kazał mi wybierać: małżeństwo albo scena. Wybrałam to drugie" - wyjaśniała w jednym z wywiadów powód rozstania z mężem.

Na początku lat 80. została sama z kilkuletnią córką. Na szczęście mogła liczyć na pomoc matki i siostry. 
Trzecim mężem Szapołowskiej został osiem lat młodszy Paweł Potoroczyn, który przez wiele lat pracował jako konsul ds. kultury w Stanach Zjednoczonych. Aktorka próbowała ułożyć sobie życie w USA, ale tęskniła za polską sceną. Kiedy tylko otrzymała zaproszenie od Andrzeja Wajdy, by zagrać Telimenę w ekranizacji "Pana Tadeusza", bez wahania spakowała walizki i wróciła do Polski, zostawiając męża.

Co ciekawe to właśnie Potoroczyn zabiegał w Stanach o przyznanie Wajdzie honorowego Oscara za całokształt pracy. Reżyser otrzymał go 26 marca 2000 roku, a kilka miesięcy wcześniej zaprosił Szapołowską do Polski, przyczyniając się tym samym do rozpadu jej małżeństwa z Potoroczynem.

Grażyna Szapołowska szczęście znalazła wreszcie u boku przedsiębiorcy Eryka Stępniewskiego, Francuza polskiego pochodzenia. Para już blisko dwie dekady jest razem. 

W ostatnim czasie oczkiem w głowie Szapołowskiej jest jej wnuczka Karolina Matej. 24-latka jest uderzająco podobna do sławnej babci i idzie w jej ślady.  Karolina mimo młodego wieku już wystąpiła m.in. w sesji z mamą i babcią dla polskiej edycji magazynu "Vogue". Jej sesja, w której odtwarzała kultowe fotografie Grażyny Szapołowskiej z młodości, była hitem. Karolina zagrała też w serialu "Na Wspólnej", gdzie wcieliła się w Bellę Trojanowską. W 2024 r. wystąpiła z kolei w nowym serialu Polsatu "Zdrada".

Grażyna Szapołowska w "Tańcu z gwiazdami"

O Szapołowskiej znowu zrobiło się głośno, kiedy w styczniu 2025 roku oznajmiła, że weźmie udział w show stacji Polsat "Taniec z gwiazdami". Specjalnie dla niej na powrót do programu zdecydował się tancerz Jan Kliment, który został jej tanecznym partnerem.

Grażyna Szapołowska - Wiadomości

Grażyna Szapołowska - Zdjęcia

Grażyna Szapołowska - Wideo