Reklama

Grzegorz Markowski

Wtorek, 19 września 2023 (14:45) Aktualizacja Poniedziałek, 20 maja 2024 (15:32)
Grzegorz Markowski to były wokalista i frontman zespołu "Perfect", jeden z najbardziej znanych i popularnych muzyków w Polsce. Do najbardziej znanych utworów, które śpiewał, należą takie przeboje jak: “Autobiografia”, “Nie płacz Ewka”, “Niewiele ci mogę dać”, “Ale wkoło jest wesoło” czy „Chcemy być sobą”.
Grzegorz Markowski - najważniejsze informacje
Grzegorz Markowski /VIPHOTO/EAST NEWS /East News

Grzegorz Markowski - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    23.09.1953

  • Miejsce urodzenia:

    Józefów

  • Kraj urodzenia:

    Polska

  • Rodzina i związki:

  • Zawód:

    wokalista/ka

 

Dzieciństwo i początek kariery Grzegorza Markowskiego 

Grzegorz Bogusław Markowski to polski piosenkarz, który przyszedł na świat 23 września 1953 w Józefowie. Wokalista jest drugim z czterech synów prawniczki i inżyniera budownictwa. Jego młodszy o pięć lat brat Rafał pełni funkcję biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej, artysta ma też starszego brata Krzysztofa i najmłodszego Andrzeja. Po ukończeniu szkoły średniej i zaliczeniu matury podjął pracę w Zakładzie Materiałów Magnetycznych „Polfer”.
Swoją karierę muzyczną artysta zaczynał od śpiewania w amatorskiej grupie Watabah, następnie udzielał się jako wokalista w Studio Piosenki ZAKR. W 1978 roku wokalista występował na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Castlebar, otrzymał też nagrodę za interpretację utworu “Little Things”. Utwór ten został wydany w postaci singla, który trafił  do rąk Bogdana Olewicza i Zbigniewa Hołdysa, a Ci następnie złożyli Markowskiemu propozycję współpracy.

Dorobek artystyczny i dalsza kariera muzyczna Grzegorza Markowskiego - Perfect i kariera solowa

W latach 1980–1983 Grzegorz Markowski był wokalistą zespołu Perfect, z którym nagrał trzy płyty: “Perfect” (1981), “Unu” (1982) i “Live” (1982). W 1983 roku formacja została rozwiązana, a muzyk zaczął występować z zespołami Hazard i Samolot.
W 1987 roku został wydany jego solowy album “Kolorowy telewizor” nagrany razem z muzykami formacji Samolot. W tym samym roku wokalista z reaktywowanym Perfectem zagrał kilka koncertów. Koncert z Hali Olivia został udokumentowany na trzypłytowym albumie “Live 1' April 1987”. W 1989 roku zespół bez Grzegorza Markowskiego wyjechał do USA, muzyk kontynuował swoją solową karierę.
W 1993 był jednym z muzyków biorących udział w reaktywacji grupy Perfect, wtedy wokalista powrócił do niej na stałe. Powodem reaktywacji zespołu był konflikt byłego menadżera Perfectu – Seweryna Reszki ze Zbigniewem Hołdysem. Z tego powodu grupa reaktywowała się bez Hołdysa w składzie. W 1994 roku ukazała się płyta formacji “Jestem”, na której znalazł się między innymi ogromny przebój “Kołysanka dla nieznajomej”. W kolejnych latach Perfect systematycznie koncertował i wydawał kolejne płyty.
W 2010 roku z Ryszardem Sygitowiczem wydał płytę “Markowski & Sygitowicz”. W 2019 roku wydał wspólną płytę z córką Patrycją Markowską “Droga”. W tym samym roku ogłosił, że odchodzi z zespołu Perfect z powodu spadku sił witalnych związanych z wiekiem. Ostatnie koncerty z zespołem zagrał w 2020. W 2021 członkowie grupy poinformowali o definitywnym zakończeniu działalności Perfectu. Po 2021 roku muzyk ograniczył się do niewielkiej ilości występów solowych. Okazjonalnie występował także ze swoją córką Patrycją. W 2023 roku wziął gościnnie udział w jej trasie promującej album “Wilczy pęd”.

Nagrody i wyróżnienia 

Artysta został 30 maja 2014 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej, za osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury. 11 września 2015 przyjął nagrodę srebrnego medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Akcje charytatywne Grzegorza Markowskiego

W 1997 roku Markowski wziął udział w nagraniu singla “Moja i twoja nadzieja”, z którego sprzedaży dochód został przeznaczony na rzecz powodzian. W nagraniu zaśpiewali też Czesław Niemen, Maryla Rodowicz i Edyta Bartosiewicz.
W 2005 wziął udział w akcji na rzecz ofiar tsunami i nagrał utwór “Pokonamy fale” wraz z wieloma polskimi wykonawcami, między innymi: Budką Suflera, Marylą Rodowicz, Zbigniewem Wodeckim czy Grzegorzem Skawińskim.

Grzegorz Markowski - życie prywatne - żona, dzieci, rodzina 

Muzyk w 1973 roku wziął ślub z Krystyną. Para, której związek przetrwał ponad pół wieku, ma córkę Patrycję Markowską, urodzoną w 1979 roku, która także jest piosenkarką. Z wcześniejszego związku artysta ma też syna Piotra.

Grzegorz Markowski - Wiadomości

Grzegorz Markowski - Zdjęcia

Grzegorz Markowski - Wideo