Reklama

Piotr Fronczewski

Piotr Fronczewski to jeden z najbardziej znanych polskich aktorów, który ma na swoim koncie wiele wybitnych ról oraz nagród. Jako Franek Kimono kilkukrotnie podbił serca młodych Polaków. Kim jest Piotr Fronczewski i jak zaczynała się jego kariera?
Piotr Fronczewski - najważniejsze informacje
Piotr Fronczewski / Mieszko Piętka /AKPA

Piotr Fronczewski - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    08.06.1946

  • Miejsce urodzenia:

    Łódź

  • Kraj urodzenia:

    Polska

  • Zawód:

    aktor/ka

  • Produkcje:

    • "Ziemia obiecana",
    • "Akademia pana Kleksa",
    • "Rodzina zastępcza",
    • "Rojst"
  • Albumy:

    • "Franek Kimono"
  • Nagrody:

    Wiktory

Piotr Fronczewski to jeden z najbardziej znanych polskich aktorów, który ma na swoim koncie wiele wybitnych ról oraz nagród. Jako Franek Kimono kilkukrotnie podbił serca młodych Polaków. Kim jest Piotr Fronczewski i jak zaczynała się jego kariera?

Dzieciństwo

Piotr Fronczewski urodził się w Łodzi 8 czerwca 1946 r. Jego ojciec Władysław, pochodził z żydowskiej rodziny Finkelsztejnów, ale jeszcze przed II wojną światową przyjął wiarę katolicką oraz zmienił nazwisko. W trakcie wojny był więziony na Pawiaku, przeszedł przez trzy obozy koncentracyjne.

Artysta spędził w Łodzi tylko kilka lat, po czym przeniósł się z rodziną do Warszawy. Zamieszkali wśród gruzów miasta zniszczonego po powstaniu warszawskim. Fronczewski z kolegami biegał po lejach, które zostały po spuszczonych bombach.

Teatrem zafascynował się już jako dziecko. W latach 50. stawiał pierwsze kroki na scenie oraz przed kamerą, ale wkrótce musiał przerwać karierę i podreperować złe oceny w szkole. Po ukończeniu liceum raz jeszcze spróbował sił w aktorstwie i zdał do szkoły teatralnej, którą ukończył z wyróżnieniem w 1968.

Debiut

Piotr Fronczewski debiutował w Teatrze Telewizji oraz Teatrze Syrena już jako dziecko. W 1958 po raz pierwszy pojawił się na ekranie w filmie „Wolne miasto”. Swoją karierę kontynuował po studiach aktorskich. Występował w Teatrze Narodowym, Teatrze Dramatycznym, a także w słynnych kabaretach: Kabarecie Pod Egidą i Kabarecie Olgi Lipińskiej.

Zdobycie popularności

Po kilku latach grania mniejszych ról przyszedł czas na większe i poważniejsze kreacje. W 1974 razem z Mają Komorowską wystąpił w filmie „Bilans kwartalny”, zagrał także w ekranizacji powieści „Ziemia obiecana”. Dwa lata później pojawił się w adaptacji „Trędowatej”.

Wielką popularność przyniosła mu rola Szpicbródki w filmie „Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy”. Od tej pory rozpoczęła się jego wielka sława. Dzieci pokochały go jako profesora Kleksa, a dorośli z tamtych czasów pamiętają go z ról m.in. w „Znachorze” i ”Cesarskim cięciu”.

Nowe role

W 1983 Fronczewski wcielił się w zupełnie nową rolę: muzyka Franka Kimono, który miał być parodią piosenkarzy disco. Pod tym pseudonimem wydał cztery płyty „z przymrużeniem oka”. W 2007 powrócił do swojego kultowego alter ego i razem z Sokołem nagrał utwór „W aucie”, który podbił listy przebojów.

Artysta nie stroni także od ról w serialach, wystąpił m.in. w „Żegnaj, Rockefeller”, „Ekstradycji”, a także w popularnych produkcjach: „Tata, a Marcin powiedział” oraz „Rodzinie zastępczej”.

Piotr Fronczewski jest także znakomitym lektorem. Młodzi słuchacze pokochali go zwłaszcza jako narratora serii o „Harry’m Potterze” i z gry "Wrota Baldura".

Obecnie

W ostatnich latach Piotr Fronczewski wystąpił w filmach „Ciemno, prawie noc” oraz „Klecha”, pojawił się także w serialach „W rytmie serca” i „Rojst” oraz w wyprodukowanej przez Netflixa kontynuacji pt. „Rojst’97”. Bierze także udział w produkcjach dubbingowych.

Nagrody

Fronczewski zdobył wiele nagród teatralnych. Jest także laureatem Wiktorów i Superwiktora, a także Złotej Kaczki.

Rodzina

Piotr Fronczewski od 1974 jest żonaty z Ewą, z którą ma dwie córki: Katarzynę (ur. 1975) i Magdalenę (ur. 1978). Młodsza z nich na przełomie lat 80. i 90. próbowała swoich sił w karierze muzycznej, robiła chórki dla Majki Jeżowskiej i nagrała płytę z muzyką dziecięcą. Stanęła nawet na scenie w Opolu, ale nie odniosła sukcesu. To jednak ona stoi za słynną „Laleczką z saskiej porcelany”.

Rodzinną sielankę przerwał romans Fronczewskiego z aktorką Joanną Pacułą na początku lat 80. Zdrada nie zniszczyła jednak małżeństwa Fronczewskich. Parze udało się naprawić relacje.

Piotr Fronczewski - Wiadomości