Reklama

Roman Polański

Roman Polański to najbardziej rozpoznawalny na świecie reżyser polskiego pochodzenia. Popularność zyskał za sprawą sukcesów wyreżyserowanych przez niego filmów oraz skandali, w które był zamieszany. Co warto o nim wiedzieć?
Roman Polański - najważniejsze informacje
Roman Polański /Michał Łepecki /AKPA

Roman Polański - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    18.08.1933

  • Miejsce urodzenia:

    Paryż

  • Kraj urodzenia:

    Francja

  • Rodzina i związki:

    • Sharon Tate,
    • Emmanuelle Seigner
  • Zawód:

    reżyser/ka

  • Produkcje:

    • "Pianista",
    • "Pokolenie",
    • "Nóż w wodzie",
    • "Chinatown",
    • "Dziecko Rosemary"
  • Nagrody:

    Oscar

Roman Polański to najbardziej rozpoznawalny na świecie reżyser polskiego pochodzenia. Popularność zyskał za sprawą sukcesów wyreżyserowanych przez niego filmów oraz skandali, w które był zamieszany. Co warto o nim wiedzieć?

Dzieciństwo i młodość

Roman Polański przyszedł na świat 18 sierpnia 1933 roku w Paryżu jako Raymond Thierry Liebling. Jego ojciec był Polakiem, a matka Rosjanką (obydwoje o żydowskich korzeniach). Na początku 1937 roku wraz z rodzicami przeprowadził się do Polski, czego powodem był wzrost antyżydowskich zachowań we Francji. Po wybuchu II wojny światowej jego rodzina trafiła do krakowskiego getta. Mojżesz Liebling – ojciec Polańskiego – w trakcie wojny trafił do obozu koncentracyjnego w Mauthausen-Gusen. Zanim jednak tam trafił, pomógł Romanowi uciec z getta.  Roman i jego ojciec wojnę przeżyli. Matka Polańskiego trafiła do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, gdzie zginęła w komorze gazowej. Jego przyrodnia siostra z pierwszego małżeństwa matki – Anette także przeżyła wojnę. Po wojnie rodzina przyjęła nazwisko Polańscy. Roman rozpoczął naukę w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, gdzie studiował reżyserię. Studia ukończył w 1959 roku. 

Kariera

Artysta swoją karierę rozpoczął od przygody z aktorstwem. W 1954 roku wystąpił w „Pokoleniu” Andrzeja Wajdy. Przez cały okres swojej działalności zagrał w wielu filmach. Jego debiut reżyserski miał miejsce w 1955 roku wraz z emisją krótkometrażowego filmu „Rower”. Inne jego krótkometrażowe filmy zrealizowane w trakcie trwania studiów to m.in. „Dwaj mężczyźni i szafa” (1958) i „When Fall Angels” (1959). Z kolei film „Nóż w wodzie” z 1962 roku był jego debiutanckim filmem pełnometrażowym, który na dodatek otrzymał nominacje do Oskara. Do jego najsłynniejszych dzieł filmowych należą m.in. „Dziecko Rosemary” z 1968 roku, „Chinatown” z 1974 roku oraz „Pianista” z 2002 roku, za którego został nagrodzony Oscarem w kategorii „Najlepszy reżyser”

Skandal i ucieczka z USA

W 1977 roku Polański został oskarżony o gwałt na trzynastoletniej modelce. Przyznał się do uprawiania seksu z małoletnią, jednak według niego do stosunku doszło za obopólną zgodą. Sędzia poszedł na ugodę z Polańskim i ten został skazany na 42 dni więzienia. Medialność sprawy spowodowała, że Polański po wyjściu z aresztu uciekł do Paryża. Bał się bowiem, że zostanie skazany na długoletni pobyt w więzieniu.

Nagrody

Polański w trakcie trwania swojej kariery był wielokrotnie nagradzany za twórczość filmową. Zwieńczeniem jego kariery jako reżyser było otrzymanie przez niego Oscara w 2003 roku za „Pianistę”. W 2005 roku Polański otrzymał medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.  

Rodzina i związki

Pierwszą żona Polańskiego w tatach 1959-1962 była aktorka Barbara Kwiatkowska, która to jednak zdradziła Polańskiego. 20 stycznia 1968 r. ożenił się z Sharon Tate. Niestety kobieta w 1969 roku została zamordowana, będąc wówczas w ósmym miesiącu ciąży. Zginęła z rąk osób związanych z sektą Charlesa Mansona. W 1989 roku związał się z francuską aktorką i modelką Emmanuelle Seigner. Z tego związku narodziło się dwoje dzieci: córka Morgan i syn Elvis. Przyszli na świat odpowiednio w 1993 i 1998 roku.

Roman Polański - Wiadomości

Roman Polański - Zdjęcia