Reklama

Jerzy Połomski

Jerzy Połomski to „król dancingów” i jeden z najpopularniejszych piosenkarzy okresu PRL. To on stoi za sukcesem takich ponadczasowych przebojów jak „Bo z dziewczynami” czy „Cała sala śpiewa z nami”. Skąd pochodzi i jak potoczyła się jego kariera muzyczna?
Jerzy Połomski - najważniejsze informacje
Jerzy Połomski /Beata Zawrzel /Reporter

Jerzy Połomski - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    18.09.1933

  • Miejsce urodzenia:

    Radom

  • Kraj urodzenia:

    Polska

  • Zawód:

    wokalista/ka

  • Produkcje:

    • "Szansa na sukces",
    • "Dziewczyny takie są"
  • Albumy:

    • "Daj",
    • "Nie zapomnisz nigdy",
    • "Podwieczorek z piosenką",
    • "Jerzy Połomski śpiewa",
    • "Bo z dziewczynami",
    • "Kiedy znów zakwitną białe bzy"
  • Nagrody:

    Nagroda Muzyczna "Fryderyk”, KFPP Opole

Jerzy Połomski to „król dancingów” i jeden z najpopularniejszych piosenkarzy okresu PRL. To on stoi za sukcesem takich ponadczasowych przebojów jak „Bo z dziewczynami” czy „Cała sala śpiewa z nami”. Skąd pochodzi i jak potoczyła się jego kariera muzyczna?

Dzieciństwo

Jerzy Połomski pochodzi z Radomia. Urodził się 18 września 1933 r. jako Jerzy Pająk i od małego fascynował się śpiewem, ale rodzice nie pochwalali jego zainteresowań. Nie było ich stać na lekcje muzyki, chcieli, by syn miał pewny zawód przynoszący stały dochód. 

Połomski marzył o architekturze, ale nie udało mu się zdobyć miejsca na liście studentów – zabrakło mu kluczowych wówczas punktów „za pochodzenie”. Zwrócił się więc ku scenie i zdał na Wydział Estradowy warszawskiej PWST. 

W trakcie studiów jeden z jego wykładowców, Ludwik Sempoliński, przedwojenny aktor kabaretowy, zasugerował mu zmianę nazwiska. „Pająk” jego zdaniem nie brzmiało dość scenicznie. Przyszły gwiazdor w poszukiwaniu pseudonimu przeglądał gazety i tak natrafił na nazwisko Połomski.

Początek kariery

Jerzy Połomski zaczynał jako aktor dramatyczny i komediowy. Po otrzymaniu dyplomu grał w Teatrze Syrena-Buffo, ale kierownictwo nie doceniło i nie wykorzystało jego talentu. Połomski zwrócił się więc ku muzyce i zaczął występować w Polskim Radiu. Szybko stał się jednym z najpopularniejszych głosów w Polsce dzięki utworowi „Piosenka dla nieznajomej”.

Zdobycie popularności

Ogromna popularność Połomskiego przyniosła mu rzesze fanów i nagród. Występował na festiwalach w Sopocie i Opolu, ale nie rezygnował z występów w teatrze. Współpracował z największymi polskimi tekściarzami – Wojciechem Młynarskim, Agnieszką Osiecką czy Jonaszem Koftą, sięgał także po utwory sprzed wojny oraz piosenki zagraniczne.

Koncertując, objechał niemal cały świat, występował w ośrodkach polonijnych w USA, Kanadzie i Australii. Po jednym z koncertów w USA, w grudniu 1981 r., zdecydował się zostać na obczyźnie ze względu na wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. Chociaż otrzymał zieloną kartę i oficjalną zgodę na pobyt, to gdy stan wojenny został zniesiony, stęskniony artysta wrócił do kraju.

Dalsza kariera

Po zmianach ustrojowych w Polsce kariera Jerzego Połomskiego nie upadła. W 1990 r. utwór „Moja młodość” i płyta pod tym samym tytułem odniosły ogromny sukces. Po przerwie Połomski nagrał nową wersję utworu „Bo z dziewczynami” z zespołem Big Cyc (2006 r.) oraz singiel „Czas nas zmienia” (2007 r.). Wciąż występował również na festiwalach i koncertach.

W 2019 r. Jerzy Połomski ogłosił zakończenie kariery artystycznej z uwagi na problemy zdrowotne. W 2021 r. zamieszkał w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

Nagrody

Jerzy Połomski jest wielokrotnie nagradzanym muzykiem. Otrzymał między innymi Złotego Fryderyka za całokształt twórczości oraz liczne nagrody na festiwalu w Opolu.

Związki

Jerzy Połomski nigdy się nie ożenił. W wywiadach wielokrotnie mówił o tym, że woli samotne życie i nie nadaje się do stałych związków. Spekulowano o jego romansie ze spikerką Edytą Wojtczak, ale artysta nigdy nie skomentował tych plotek.

Jerzy Połomski - Wiadomości

Jerzy Połomski - Wideo