Reklama

Cezary Pazura

„Psy”, „Nic śmiesznego”, „Kiler”, „13 posterunek”, „Chłopaki nie płaczą”, „Kariera Nikosia Dyzmy”… kariera Cezarego Pazury to dziesiątki kultowych, charakterystycznych ról, które Polacy pokochali. Jak wyglądała droga do sławy tego artysty?
Cezary Pazura - najważniejsze informacje
Cezary Pazura /Wojciech Olkuśnik /East News

Cezary Pazura - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    13.06.1962

  • Rodzina i związki:

  • Zawód:

    aktor/ka

  • Produkcje:

    • "13 posterunek",
    • "Kiler",
    • "Chłopaki nie płaczą",
    • "Kariera Nikosia Dyzmy",
    • "Psy",
    • "Listy do M"
  • Nagrody:

    Wąż, Złoty Lew

„Psy”, „Nic śmiesznego”, „Kiler”, „13 posterunek”, „Chłopaki nie płaczą”, „Kariera Nikosia Dyzmy”… kariera Cezarego Pazury to dziesiątki kultowych, charakterystycznych ról, które Polacy pokochali. Jak wyglądała droga do sławy tego artysty?

Dzieciństwo

Cezary Pazura urodził się 13 czerwca 1962 r. i wychowywał w niewielkiej miejscowości pod Tomaszowem Mazowieckim. Jego młodszy brat, Radosław Pazura, również jest znanym aktorem, ale w dzieciństwie chłopcy marzyli o karierze sportowej. Grali w barwach lokalnego klubu piłkarskiego Stal Niewiadów.

Oprócz tego Cezary Pazura ma również wykształcenie muzyczne, przez długie lata służył też jako ministrant. Łódzką Szkołę Filmową ukończył w 1986 r.

Początek kariery

Jeszcze w trakcie studiów aktorskich Pazura otrzymał angaż w warszawskim Teatrze Ochoty. Debiut przed kamerą zaliczył w 1986 r. w filmie „Czarne Stopy”. Kariera Pazury zapowiadała się bardzo obiecująco – otrzymał liczne nagrody za monodram „Człowiek z przedmieścia” (1987), a rok później udało mu się zdobyć pierwszą główną rolę w serialu „Pogranicze w ogniu”. Rozwój zawodowy został spowolniony jednak przez powołanie do wojska.

Szczyt popularności

W 1991 r., po wyjściu z wojska, kariera Pazury nabrała rozpędu. Na ekrany wszedł film z jego udziałem pt. „Kroll”, który okazał się wielkim hitem wśród widzów i krytyków. Wkrótce Pazura po raz pierwszy wcielił się w rolę Waldemara Morawca w produkcji „Psy” Władysława Pasikowskiego, którą powtórzył dwa lata później. Z tego okresu pochodzą też jego wybitne kreacje w filmach „Tato”, „Nic śmiesznego”, „Sara” oraz „Szczęśliwego Nowego Jorku”.

Cezarego Pazurę kojarzymy jednak przede wszystkim z ról komediowych, m.in. w „Sztosie”, „Kilerze”, „Chłopaki nie płaczą” oraz sitcomie „13 posterunek”. Te kreacje pod koniec lat 90. zapewniły aktorowi status gwiazdy.

Dalsza kariera

Po 2001 r. Cezary Pazura zagrał m.in. w „Karierze Nikosia Dyzmy”, „E=mc²” oraz serialu „Czego się boją faceci, czyli seks w mniejszym mieście”. W tym czasie podbił też serca dzieci dubbingową rolą leniwca Sida w serii animacji „Epoka lodowcowa”, a także związał się z zawodem konferansjera, przede wszystkim gal kabaretowych.

Inne znane role Pazury z tego okresu to kreacje w „Ja wam pokażę!”, „Oficerach” oraz serialu „Faceci do wzięcia”.

Ostatnie lata

W 2011 r. Cezary Pazura po raz pierwszy podjął się pracy reżysera. Jego debiutancki film, „Weekend”, nie zebrał jednak pochlebnych recenzji i przyniósł reżyserowi antynagrodę Węża.

W kolejnych latach Pazura zagrał m.in. w filmach „Sztos 2”, „Pitbull. Ostatni pies”, „Psy 3. W imię zasad” oraz „Listy do M. 4”, a także w serialach: „Aż po sufit!”, „Żmijowisko”, „Tajemnica zawodowa”, „Sexify” oraz „Chyłka”. Od 2015 r. prowadzi również własny kanał na YouTube, w ramach którego omawia kulisy swoich filmów i zawodu aktora.

Partnerki

Cezary Pazura aż trzykrotnie stawał na ślubnym kobiercu. Z pierwszą żoną, Żanetą, ma córkę Anastazję (ur. 1988), która dziś również jest aktorką. Sporo młodsza od aktora partnerka wpadła w problemy alkoholowe i narkotykowe. Pewnego dnia po prostu nie wróciła do domu, zostawiając córkę pod opieką męża. Rozwód odbył się zaocznie, a wkrótce Pazura znalazł pocieszenie w ramionach prawniczki i tancerki Weroniki Marczuk.

I tym razem zakochani nie żyli długo i szczęśliwie. Po 12 wspólnych latach doszło do bolesnego rozstania, którym żyła cała Polska, a małżonkowie przerzucali się oskarżeniami na łamach kolorowej prasy.

W 2009 r. poślubił o 26 lat młodszą Edytę Zając. Doczekali się trojga dzieci: Amelii (ur. 2009), Antoniego (ur. 2012) i Rity (ur. 2018).

Nagrody

Cezary Pazura jest m.in. laureatem Złotej Kaczki za rolę w „Kilerze” oraz Złotego Lwa za rolę w „Tato”.

Cezary Pazura - Wiadomości

Cezary Pazura - Zdjęcia

Cezary Pazura - Wideo