Reklama

Zbigniew Wodecki

Jego przeboje Polacy nucą przy każdej możliwej okazji. Kochali go wszyscy, a jego kompozycje doczekały się wielu nowych aranżacji. Jak potoczyła się kariera Zbigniewa Wodeckiego? 
Zbigniew Wodecki - najważniejsze informacje
Zbigniew Wodecki /AKPA

Zbigniew Wodecki - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    06.05.1950

  • Miejsce urodzenia:

    Kraków

  • Kraj urodzenia:

    Polska

  • Data śmierci:

    22.05.2017

  • Rodzina i związki:

    • Krystyna Wodecka
  • Zawód:

    muzyk

  • Nagrody:

    Nagroda Muzyczna "Fryderyk”

Jego przeboje Polacy nucą przy każdej możliwej okazji. Kochali go wszyscy, a jego kompozycje doczekały się wielu nowych aranżacji. Jak potoczyła się kariera Zbigniewa Wodeckiego? 

Dzieciństwo

Zbigniew Wodecki pochodził z Krakowa. Urodził się 6 maja 1950 r. w rodzinie o tradycjach muzycznych. Jego matka była sopranistką, a ojciec trębaczem w orkiestrze symfonicznej. Z kolei starsza siostra była wiolonczelistką i solistką operetki. Przyszły gwiazdor już w dzieciństwie rozpoczął naukę gry na skrzypcach, a następnie także na trąbce. Uczył się u wielkich polskich muzyków. 

Początki kariery

Zbigniew Wodecki rozpoczął karierę muzyczną już jako szesnastolatek, kiedy założył zespół big beatowy Czarne Perły. Rok później związał się z Piwnicą pod Baranami oraz zespołem Anawa, w którym występował obok Marka Grechuty. 

Utalentowanego nastolatka na scenie w Opolu wypatrzyła Ewa Demarczyk, która zaproponowała mu akompaniowanie jej występom podczas tournée po Europie. Równocześnie cały czas występował z Anawą. W 1971 r. podczas występów w Świnoujściu został zaproszony do telewizyjnego koncertu „Wieczór bez gwiazdy”, a następnie do nagrania solowego utworu „Znajdziesz mnie znowu”. 

Pierwsza duża płyta muzyka „Zbigniew Wodecki”, wydana w 1976 r., nie cieszyła się popularnością. Wodecki postanowił związać się jednak z orkiestrą i trafił pod opiekę Zbigniewa Górnego, prowadzącego Orkiestrę Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu. W końcu uśmiechnęło się do niego szczęście. W 1979 r. nagrał piosenkę do animowanej „Pszczółki Mai”, a na festiwalu w Opolu zdobył nagrodę główną. 

Zdobycie popularności

W latach 80. Zbigniew Wodecki mógł się cieszyć dużą sławą, ale w związku z sytuacją polityczną w Polsce zdecydował się na zerwanie współpracy z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji, rozważał także kontynuowanie kariery poza granicami kraju. 

W 1985 r. wylansował jeden ze swoich największych przebojów, „Chałupy Welcome To”. W 1987 r. opublikował drugi album studyjny - „Dusze kobiet”, a w 1995 r. przyszedł czas na kolejny krążek - „Zbigniew Wodecki ’95”. 

Dalsza kariera

W 2001 r. Wodecki związał się ze stacją TVN, dla której prowadził program „Droga do Gwiazd”, a później zasiadł w jury flagowego programu stacji „Taniec z gwiazdami”. Współpracował także z grupą Mitch & Mitch, komponował muzykę do spektakli teatralnych i koncertował na największych eventach okolicznościowych – sylwestrach, letnich koncertach i festiwalach. Zadziwiał publikę oryginalnymi, jazzowymi aranżacjami utworów odległych gatunkowo od jego stylu muzycznego. 

Nagrody

Zbigniew Wodecki był jedną z najbardziej utytułowanych gwiazd polskiej piosenki. Wielokrotnie odbierał nagrody na festiwalu w Opolu, otrzymał także trzy Fryderyki.

Śmierć

W maju 2017 r. Zbigniew Wodecki przeszedł udar mózgu po operacji i zapadł w śpiączkę. 22 maja 2017 r. artysta zmarł. Pozostał jednym z najbardziej docenianych i uznawanych polskich muzyków..

Rodzina i związki

Żoną Zbigniewa Wodeckiego była Krystyna Wodecka, którą muzyk poślubił w 1971 r. W tym samym roku doczekali się pierwszej córki, Joanny. W 1973 r. do rodziny dołączyła Katarzyna, a w 1975 r. Wodeccy powitali na świecie syna, Pawła. Zbigniew Wodecki doczekał się pięciorga wnucząt.

Zbigniew Wodecki - Wiadomości

Zbigniew Wodecki - Wideo