Reklama

"Kuchenne rewolucje"

„Kuchenne rewolucje” to program, który od lat przyciąga uwagę i budzi emocje Polaków. Dynamiczne show Magdy Gessler kręci się wokół kulinariów, ale to, co sprawia, że każdy odcinek od nowa zaciekawia widza, to uczestnicy – ich zachowania, decyzje i konfrontacje z autorką programu.
Magda Gessler prowadzi program "Kuchenne rewolucje" od pierwszego sezonu /Artur Zawadzki/REPORTER /East News

"Kuchenne rewolucje" - najważniejsze informacje

  • Typ produkcji:

    reality show

  • Rok:

    06.03.2010

  • Prowadzący:

„Kuchenne rewolucje” to program, który od lat przyciąga uwagę i budzi emocje Polaków. Dynamiczne show Magdy Gessler kręci się wokół kulinariów, ale to, co sprawia, że każdy odcinek od nowa zaciekawia widza, to uczestnicy – ich zachowania, decyzje i konfrontacje z autorką programu.

Geneza i zasady

Pierwowzorem tego programu rozrywkowego jest powstały w Stanach Zjednoczonych cykl „Kitchen Nightmares”. Podstawowy format każdego odcinka to prezentacja podupadającej knajpy, którą właściciele sami zgłaszają do programu, prosząc o pomoc w prowadzeniu kuchni, tak, by lokal zyskał atrakcyjność, a co za tym idzie – klientów.

W polskiej wersji programu na ratunek zagubionym przedsiębiorcom rusza Magda Gessler, doświadczona restauratorka i znawczyni kuchni. Po zaakceptowaniu zgłoszenia prowadząca spędza w wybranym lokalu kilka dni, diagnozując problem. Komentuje zaobserwowane niedomagania, po czym proponuje rozwiązania: zmianę menu, wystroju czy personelu. Po upływie paru tygodni wraca do tego samego miejsca sprawdzić, czy przetrwało i rozkwitło dzięki jej interwencji.

Przebieg emisji

Program jest emitowany w Polsce przez stację TVN od 2010 roku i jak dotychczas wyprodukowano 24 pełne sezony (jubileuszowy, 25. sezon rozpoczął się jesienią 2022 roku). Jako że cała formuła zasadza się na klasycznych regułach reality show, przez lata głównym motorem napędowym programu i jego popularności są burzliwe relacje restauratorów z prowadzącą. Typowe elementy każdej „kuchennej rewolucji” to ostra krytyka mentorki, często wyrażana w niewybrednych słowach, prowokowanie lub „podchwytywanie” przez kamerę kłótni i wybuchów emocji wewnątrz zespołu, czy osnuwanie wątku wokół elementów takich jak osobiste historie uczestników, czy wychodzące na jaw sekrety.

Charyzmatyczna prowadząca przeprowadza swoją misję stanowczo i bezkompromisowo, gdyż podprogową zasadą misji jest konieczność zastosowania ostrych środków dla dobra uczestników. W stosownym momencie Magda Gessler naprowadza na pozytywne rozwiązania i podpowiada kulinarne sekrety. Jeśli po jej naukach restauracja pozytywnie przejdzie ewaluację, zyskuje autorski znak jakości – każda restauracja, która z sukcesem przeszła rewolucję, może reklamować się nazwiskiem Gessler i swoją historią uczestnictwa w programie.

Efekty działalności Magdy Gessler

Przez 25 sezonów przez program przewinęła się niezliczona ilość lokali każdego typu, reprezentujących przekrój dosłownie ogólnopolski. Magda Gessler odwiedzała lokale zarówno w wielkich miastach, jak i w małych miejscowościach. Trudno powiedzieć, aby w efekcie wzięcia udziału w programie jakaś knajpa zyskała ogólnokrajowy rozgłos. 

Jednakże wielokrotnie w ostatecznym rozrachunku „Kuchenne rewolucje” wyszły uczestnikom na dobre – lokale zyskały reputację i cieszą się popularnością okolicznych mieszkańców do dziś. Działalność Magdy Gessler wiążę się zarazem z wieloma kontrowersjami – nierzadkie są przypadki, gdy restauracja i tak zostaje zamknięta, a uczestnicy skarżą się w innych mediach na bardzo niestosowne i inwazyjne zachowanie prowadzącej.

"Kuchenne rewolucje" - Wiadomości

"Kuchenne rewolucje" - Zdjęcia

"Kuchenne rewolucje" - Wideo