Reklama

Krzysztof Cugowski

Krzysztof Cugowski jest znanym muzykiem i założycielem Budki Suflera. W latach 80. XX w. koncertował w Stanach Zjednoczonych, a 2005 roku zajął się polityką. Jak wyglądały początki wokalisty?
Krzysztof Cugowski - najważniejsze informacje
Krzysztof Cugowski /MARCIN SMULCZYNSKI/East News /East News

Krzysztof Cugowski - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    30.05.1950

  • Miejsce urodzenia:

    Lublin

  • Kraj urodzenia:

    Polska

  • Zawód:

    muzyk

  • Nagrody:

    Nagroda Muzyczna "Fryderyk”

Krzysztof Cugowski jest znanym muzykiem i założycielem Budki Suflera. W latach 80. XX w. koncertował w Stanach Zjednoczonych, a 2005 roku zajął się polityką. Jak wyglądały początki wokalisty?

Dzieciństwo i młodość

Krzysztof Cugowski przyszedł na świat 30.05.1950 r. w Lublinie, gdzie później się wychowywał. Dorastał w domu przy ulicy Łęczyńskiej, która nie była wtedy bezpieczną i spokojną okolicą. Przypadkiem trafił do szkoły muzycznej i zaczął śpiewać oraz grać na pianinie. W młodości interesował się także sportem – przez chwilę trenował boks, kulturystykę, został wielkim fanem żużlu. Rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, ale ich nie ukończył.

Kariera

W 1969 r. Cugowski założył rockowy zespół Budka Suflera wspólnie z Krzysztofem Brozim i Januszem Pędziszem, a w 1970 r. dołączył do nich Andrzej Ziółkowski i Romuald Lipko. W 1975 r. zadebiutowali płytą „Cień wielkiej góry”, która stała się hitem. Rok później wokalista opuścił grupę i podjął współpracę z zespołami Spisek i Cross. W 1984 r. wrócił do Budki Suflera i niedługo potem koncertowali w Stanach Zjednoczonych. 

Na początku lat 90. XX w. grupa zdecydowała o powrocie z emigracji, a wydany w 1997 r. album „Nic nie boli tak jak życie”, przywrócił im status gwiazd. Na płycie znalazł się utwór „Takie tango” z charakterystycznym gitarowym intro. Muzykom udało się nawet ponownie wystąpić w USA w 1999 r. w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Chociaż Krzysztof Cugowski z Budką Suflera stworzył takie szlagiery, jak: „Jolka, Jolka”, „Jest taki samotny dom”, „Bal Wszystkich Świętych” czy „Za ostatni grosz”, w 2014 zakończyli działalność. Wokalista skupił się na karierze solowej i występach w rodzinnym projekcie Cugowscy, gdzie śpiewał u boku synów.

Muzyk był także zaangażowany w politykę – w 2005 r. należał do Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego, a także startował w wyborach parlamentarnych z ramienia PIS i uzyskał mandat senatora. Pomimo zapewnień o końcu przygody z polityką, w 2015 ubiegał się o poparcie jako kandydat bezpartyjny, jednak nie dostał się do Senatu.

Nagrody

Krzysztof Cugowski był wielokrotnie doceniany za swoje zasługi na rzecz polskiej kultury. Uhonorowano go m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, złotym medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis”, Medalem Prezydenta Miasta Lublina i Tytułem Ambasadora Województwa lubelskiego. Został też nagrodzony za muzyczne dokonania Fryderykiem w 1997 roku, a w 2000 roku został laureatem Superjedynek na Festiwalu w Opolu.

Rodzina i związki

Krzysztof Cugowski dwukrotnie stawał na ślubnym kobiercu. Jego pierwszą wybranką była Małgorzata, z którą ma dwóch synów, także zajmujących się muzyką – Wojciecha (ur. 1976) i Piotra (ur. 1979). Kiedy w latach 90. XX w. koncertował w USA, poznał Joannę i od razu się zakochał. Rozwiódł się z matką swoich dzieci, żeby móc ułożyć życie na nowo z drugą żoną. 

W 1998 r. przyszedł na świat ich syn Krzysztof Cugowski junior, który nie poszedł w ślady ojca i braci, za to swoich sił próbuje w aktorstwie – wystąpił nawet w serialu Netflixa „Bridgertonowie”.

Krzysztof Cugowski - Wiadomości

Krzysztof Cugowski - Wideo