Reklama

Robert Górski

Czwartek, 7 grudnia 2023 (20:08) Aktualizacja Piątek, 8 grudnia 2023 (06:17)
Robert Górski, lider Kabaretu Moralnego Niepokoju, od lat króluje na polskiej scenie kabaretowej. Ten polski kabareciarz, komik, satyryk i autor tekstów i scenariuszy. Zasłynął jako scenarzysta i odtwórca głównej roli w serialu “Ucho Prezesa”. Z czego jeszcze znany jest Robert Górski? Jak wygląda życie prywatne artysty?
Robert Górski - najważniejsze informacje
Robert Górski /Niemiec /AKPA

Robert Górski - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    14.04.1971

  • Miejsce urodzenia:

    Warszawa

  • Kraj urodzenia:

    Polska

  • Zawód:

    artysta/ka

 

Skąd pochodzi Robert Górski i jakie ma wykształcenie?

Robert Górski urodził się w Warszawie i jest zodiakalnym Baranem. Wychował się w rodzinie niezwiązanej ze światem show-biznesu. Jego matka była krawcową, natomiast ojciec kierowcą autobusu. Robert ma jeszcze brata.
Artysta jest absolwentem technikum mechaniki precyzyjnej na Kamionku. Ponadto w czasach szkoły średniej grywał amatorsko na perkusji. Po ukończeniu technikum dostał się na geologię, jednak zdecydował się przerwać studia i zmienił kierunek na polonistykę. Ukończył Wydział Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim.

Pierwsza praca i początki kariery kabaretowej  

W czasie studiów pracował dla agencji reklamowej Ammirati Puris Lintas Polska, ale i wspólnie z kolegami z roku (Przemysławem Borkowskim i Mikołajem Cieślakiem) współtworzył studenckie pismo literackie “Podniebienie”. Panowie w roku 2000 wydali także wspólnie tomik wierszy “Zeszyt w trzy linie”. W międzyczasie zdecydowali się także na założenie studenckiego kabaretu, który po czasie przerodził się w grupę kabaretową - Kabaret Moralnego Niepokoju.

Kabaret Moralnego Niepokoju i pierwsze kroki w telewizji

W okresie od 2003 do 2008 roku Górski tworzył scenariusze, między innymi do takich programów rozrywkowych jak: “Tygodnik Moralnego Niepokoju”, czy “Miesięcznik Moralnego Niepokoju”. Poza tym można było go także oglądać w roli współprowadzącego w programie “Kabaretowe kawałki”, emitowanym przez Telewizję Polską, czy gościa w magazynie satyryczno-publicystycznym “Szkło kontaktowe”, emitowanym na antenie TVN24.

Robert Górski - król polskich kabaretów

Nadal pisał scenariusze, ale już nie tylko do programów, ale i do festiwali oraz koncertów - Mazurskiej Nocy Kabaretowej, czy kabaretonów na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
W okresie od 2009 do 2012 roku Robert Górski współprowadził wspólnie z innym artystą kabaretowym - Marcinem Wójcikiem cykliczny program kabaretowy “Kabaretowy Klub Dwójki”, który widzowie oglądać mogli w TVP 2. Wspólnie z Wójcikiem przez rok, od 2015 do 2016 roku prowadzili także “Latający Klub Dwójki”. Na tym samym kanale od 2013 do 2016 roku sporadycznie pojawiał się również w programie rozrywkowym “Dzięki Bogu już weekend”.
Oprócz programów rozrywkowych Robert Górski ma również na swoim koncie rolę George'a Owensa w kabaretowym serialu “Spadkobiercy” z 2008 roku. Jako scenarzysta współtworzył program rozrywkowy “Maraton uśmiechu”, emitowany przez telewizję TVN i program satyryczny “Gumitycy”, emitowany przez telewizję TV Puls.

Robert Górski i “Ucho prezesa”

W latach 2017 do 2019 Robert Górski brał udział w produkcji internetowego serialu satyryczno-politycznego "Ucho Prezesa", gdzie wcielał się w główną rolę oraz tworzył scenariusz. Ponadto stworzył sztukę teatralną zatytułowaną "Ucho Prezesa czyli SCHEDA", która wystawiana była w warszawskim Teatrze 6. piętro.

Dorobek artystyczny i nagrody

Robert Górski w trakcie trwania swojej kariery zgromadził pokaźną kolekcję nagród, między innymi: w 2001 roku na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Estradowej ZASP w Warszawie otrzymała nagrodę za najlepszy tekst, w 2005 roku na VI Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku wręczono mu nagrodę dodatkową od Jury - “Błękitny Melonik Charliego”, w 2008 roku na IX Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku zdobył Grand Prix Festiwalu – “Błękitny Melonik Charliego”, w 2009 roku mianowano go Gentlemanem w show-biznesie, natomiast w 2011 roku nadano mu tytuł “Przyjaciel UEFA EURO 2012” oraz otrzymał nagrodę w plebiscycie Złote Ireny.
 
Na koncie ma także dwie książki: “Jak zostałem premierem z 2012 roku, którą współtworzył z przyjacielem Mariuszem Cieślikiem oraz “Jak zostałem Prezesem” z 2019 roku, współtworzoną z żoną Moniką Sobień.

Życie prywatne i rodzina Roberta Górskiego

Od 2004 roku Robert Górski był w związku z graficzką Katarzyną Osipowicz. W tym samym roku na świat przyszedł syn pary - Antoni. Relacja jednak nie przetrwała i ich związek się rozpadł.
W 2021 roku Górski popadł w konflikt z reżyserką Beatą Harasimowicz, która twierdziła, iż byli oni parą, a ponadto, iż artysta porzucił ją dla innej kobiety. Robert Górski w jednym z opublikowanych przez siebie oświadczeń zaprzeczył tym twierdzeniom.  
Dwa lata wcześniej, w 2019 roku, Robert Górski stanął po raz pierwszy na ślubnym kobiercu, a jego wybranką została dziennikarka Monika Sobień. Jeszcze tego samego roku urodziła się córka pary - Malina

Robert Górski - Wiadomości

Robert Górski - Wideo