Reklama

Lech Wałęsa

Poniedziałek, 19 września 2022 (19:39) Aktualizacja Piątek, 20 września 2024 (16:03)
Lech Wałęsa na karcie historii zapisał się za sprawą swojej działalności w czasach PRL-u. Był wówczas czołowym działaczem związkowym i opozycjonistą. Wałęsa to założyciel i pierwszy przewodniczący ogólnopolskiego związku zawodowego NSZZ „Solidarność”, a także laureat Pokojowej Nagrody Nobla.
Lech Wałęsa - najważniejsze informacje
Lech Wałęsa /AKPA

Lech Wałęsa - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    23.09.1943

  • Miejsce urodzenia:

    Popów

  • Kraj urodzenia:

    Polska

  • Rodzina i związki:

    • Danuta Wałęsa
  • Zawód:

    polityk

Lech Wałęsa na karcie historii zapisał się za sprawą swojej działalności w czasach PRL-u. Był wówczas czołowym działaczem związkowym i opozycjonistą. Wałęsa to założyciel i pierwszy przewodniczący ogólnopolskiego związku zawodowego NSZZ „Solidarność”, a także laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

Lech Wałęsa - Dzieciństwo i młodość

Lech Wałęsa przyszedł na świat 23 września 1943 roku w Popowie. Jego rodzice byli rolnikami, wychowywał się w rodzinie wielodzietnej. W 1961 roku zakończył naukę w ZST w Lipnie. Ukończył szkołę Podoficerów i Młodszych Specjalistów Wojsk Łączności w Świeciu, zdobywając stopień kaprala. Odbył służbę wojskową, a w 1967 roku rozpoczął pracę w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Był współorganizatorem oraz aktywnym uczestnikiem strajków w stoczni w grudniu 1970 roku. Z pracy zwolniono go w 1976 roku. Podejmował zatrudnienie w innych zakładach, jednak cały czas był zaangażowanym działaczem związków zawodowych. Współpracował również z Komitetem Samoobrony Społecznej KOR.

Lech Wałęsa - Rozwój kariery politycznej

W sierpniu 1980 roku był aktywnym uczestnikiem strajków odbywających się na terenie Stoczni Gdańskiej; jako twarz tego protestu pełnił funkcję reprezentatywną. W momencie jego zakończenia, jako przedstawiciel komitetu strajkowego, podjął decyzję o rozpoczęciu strajku solidarnościowego i został wybrany przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Komitet 17 sierpnia opracował 21 postulatów: głównym z nich było utworzenie niezależnych od partii i pracodawcy związków zawodowych. Postulaty te zostały zaaprobowane przez władze i 31 sierpnia 1980 roku Lech Wałęsa podpisał porozumienie sierpniowe z wicepremierem Mieczysławem Jagielskim. 17 września 1980 roku powstała Krajowa Komisja Porozumiewawcza, a Wałęsa jej przewodniczył. To właśnie wskutek jego działania 10 listopada 1980 roku została zarejestrowana NSZZ „Solidarność”, a Wałęsa stanął na jej czele. 

W grudniu 1981 roku, po wybuchu stanu wojennego „Solidarność” została zdelegalizowana, a Wałęsa trafił do ośrodka dla internowanych. Został z niego zwolniony 14 listopada 1982 roku. W 1988 roku w stoczni odbył się kolejny strajk, który miał bezpośredni wpływ na rozpoczęcie obrad Okrągłego Stołu. Obrady te doprowadziły do zmiany Konstytucji i pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Wydarzenia te uznaje się za początek rozpadu komunizmu w Polsce. 

W 1990 roku Lech Wałęsa wystartował w wyborach prezydenckich, które wygrał w drugiej turze. Jego prezydentura trwa jedną kadencję. W 2000 roku kolejny raz przegrał wybory prezydenckie, przez co podjął decyzję o odejściu na emeryturę. W 2005 roku został oskarżony o to, że współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa pod pseudonimem Bolek. 

Lech Wałęsa - Nagrody

Wałęsa wielokrotnie był nagradzany za swoją działalność polityczną. 5 października 1983 roku otrzymał Pokojowa Nagrodę Nobla. Wyróżniono go tytułem doktora honoris causa na ponad 30 uniwersytetach na całym świecie. Od Królowej Elżbiety II otrzymał godność Honorowego Członka Orderu Łaźni. Magazyn „Time” przyznał mu tytuł roku 1981.

Lech Wałęsa - Rodzina i związki

Od 1969 roku Wałęsa jest żonaty z Danutą z domu Gołoś. Mają ośmioro dzieci.

Lech Wałęsa - Wiadomości

Lech Wałęsa - Zdjęcia

Lech Wałęsa - Wideo

  • Wałęsa odcina się od ojca

    Poniedziałek, 4 marca 2013 (08:41)
    Padły słowa, które nie powinny paść. Złapałem się za głowę, słysząc, co mój ojciec powiedział o homoseksualistach - mówi Jarosław Wałęsa w Kontrwywiadzie RMF FM.