Reklama

Festiwal w Opolu

Czwartek, 15 września 2022 (12:53) Aktualizacja Czwartek, 11 stycznia 2024 (12:41)
Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP Opole) to coroczne muzyczne wydarzenie organizowane od 1963 roku. Konwencją festiwalu jest podsumowanie artystycznego sezonu w wykonaniu polskich twórców i wykonawców.
Festiwal w Opolu - najważniejsze informacje
Festiwal w Opolu 2023: Maryla Rodowicz /Podlewski /AKPA

Festiwal w Opolu - najważniejsze informacje

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP Opole) to coroczne muzyczne wydarzenie organizowane od 1963 roku. Konwencją festiwalu jest podsumowanie artystycznego sezonu w wykonaniu polskich twórców i wykonawców.

Charakterystyka festiwalu

W ciągu kilkudziesięciu lat swojego istnienia festiwal w Opolu zyskał miano jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce. Impreza składa się z przeglądu największych osiągnięć mijającego sezonu, występów premierowych artystów oraz debiutów estradowych. Od powstania festiwalu wielokrotnie zmieniał on swoją formułę, a długość trwania.

W latach 2005-2010, 2012–2015 oraz w 2017 roku wydarzenie trwało trzy dni. W 2011 roku organizatorzy postanowili skrócić formułę o jeden dzień. Z kolei w 2016 i 2018 roku festiwal trwał aż 4 dni, a dodatkowy dzień był poświęcony muzyce alternatywnej. Każdego roku (poza specyficznymi wyjątkami) Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej odbywa się w Opolskim Amfiteatrze.

Historia Festiwalu Opole

Festiwal Opole powstał w 1963 roku z inicjatywy Macieja Święcickiego, Jerzego Grygolunasa oraz Karola Musioła. Wydarzenie miało kilka różnych celów, ale najważniejszych z nich była promocja nowych artystów w Polsce. Oprócz tego pomysłodawcom zależało, by popularyzować bardziej zróżnicowane style artystyczne i konfrontować nowe piosenki z publicznością.

Do 1989 roku program festiwalu monitorował komunistyczny urząd cenzury, a lokalna służba bezpieczeństwa zabezpieczała wydarzenie przed "niechcianymi wystąpieniami politycznymi". Występy artystów były nadzorowane przez lokalnych cenzorów, którzy byli obecni na próbach i podczas festiwalowych występów.

Nagrody na Festiwalu w Opolu

Artyści podczas występu na Festiwalu w Opolu mogą liczyć na takie wyróżnienia jak:
  • Nagroda im. Anny Jantar „Karolinka” za zajęcie 1. miejsca w kategorii „Debiuty” przyznawane przez jury;
  • Nagroda „Grand Prix” – nagroda Prezesa TVP przyznawana zasłużonym wykonawcom, autorom piosenek, kompozytorom. Jest wyróżnieniem za całokształt twórczości;
  • Nagroda im. Karola Musiała „Super Premiera” – nagroda za zajęcie 1. miejsca w konkursie „Premiery”. Początkowo była przyznawana przez jury, obecnie jednak wybierana jest przez głosowanie telewidzów;
  • Nagroda „Superjedynka” przyznawana od 2000 do 2016 roku w różnych kategoriach m.in. najlepszy wokalista/ka, zespół, piosenka, płyta itp. 

Laureaci Festiwalu w Opolu

Festiwal w Opolu często stanowił furtkę do wielkiej kariery dla obecnej plejady gwiazd polskiej sceny muzycznej. W pierwszej edycji programu furorę zrobiła Ewa Demarczyk. Ponadto przez lata w Opolskim Amfiteatrze zostały wyróżnione takie gwiazdy jak: Justyna Steczkowska, Zbigniew Wodecki, Irena Santor, Anna German, Anna Jantar, KOMBI, Michał Szpak i Daria Zawiałow. Z kolei za całokształt twórczości zostali wyróżnieni m.in. Perfect, Budka Suflera, Maryla Rodowicz, Maanam oraz Marek Grechuta.

Więcej na temat Festiwal w Opolu

Festiwal w Opolu - Wiadomości

Festiwal w Opolu - Zdjęcia

Festiwal w Opolu - Wideo